Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Akcja BezpieczneWybory.pl, czyli nie daj się zmanipulować botom

11-10-2018, 12:31

Dezinformacja, fake news, podszywanie się pod cudzą tożsamość to coraz powszechniejsze zjawiska w internecie, nasilające się szczególnie w czasie ważnych wydarzeń politycznych. Dlatego podczas kampanii wyborczej warto zwrócić na te zjawiska szczególną uwagę.

Wesoły miesiąc październik

Haki na konkurentów z innych sztabów wyborczych, wyciąganie barwnej przeszłości kontrkandydatów, wytykanie i wyolbrzymianie ich potknięć, pławienie się w sensacyjnych doniesieniach - internetowa codzienność kampanii wyborczej. Pojawiają się informacje zabawne, karykaturalne, niepokojące, dające do myślenia oraz... nieprawdziwe.

- Nie jest tajemnicą, że okres przedwyborczy jest czasem, w którym takie zjawiska jak dezinformacja czy rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji się nasilają. Dlatego stworzyliśmy stronę, która podpowie obywatelom, jak na takie zjawiska reagować – mówi Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.

Rząd we współpracy z NASK podpowiada...

Ministerstwo Cyfryzacji, NASK oraz zespoły CSIRT (Computer Security Incident Response Team) z Ministerstwa Obrony Narodowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i NASK uruchomiły portal BezpieczneWybory.pl, który jest częścią większej akcji informacyjnej, mającej pomóc wyborcom uniknąć manipulacji i nadużyć informacyjnych w internecie.

Na portalu można dowiedzieć się m.in., jak weryfikować autentyczność profili społecznościach oraz wiarygodność informacji, jak działają trolle, (osoby, które celowo powodują konflikty wokół określonych osób lub problemów, aby wzbudzić emocje i prowokować agresję).

Nie dawajmy się podpuszczać i manipulować

Juliusz Brzostek, dyrektor Pionu Centrum Cyberbezpieczeństwa w NASK, radzi, by przed podaniem dalej sensacyjnie brzmiącej informacji zadać sobie następujące:

  • Czy we wpisie jest podane źródło newsa?
  • Jeśli we wpisie jest podane źródło, czy znamy serwis, na który powołuje się autor?
  • Czy o danym wydarzeniu mówią również inne, wiarygodne źródła?
  • Czy wpis podaje autora tekstu? Czy można sprawdzić jego inne publikacje.

W razie wątpliwości lepiej na wszelki wypadek nie przekazywać postu.

Co robić, jeśli trafisz na fałszywkę?

Na portalu bezpiecznewybory.pl pojawiły się też wskazówki, gdzie i jak zgłaszać incydenty: zagrożenie oszustwem, dezinformacją lub podszywanie się pod cudzą tożsamość. Zgłaszane incydenty w sieci i możliwe cyberzagrożenia ocenią eksperci zespołu CERT Polska w NASK oraz trzech zespołów CSIRT (Computer Security Incident Response Team) poziomu krajowego – działających w MON, ABW i NASK.  

Warto pamiętać, że problem nadużyć w sieci występuje cały czas. Podczas wydarzeń politycznych, które mogą wpłynąć na losy kraju, "tylko" się nasilają.

Przeczytaj także o wyborach:

>> Jak złożyć wniosek o dopisanie do rejestru wyborców przez internet (aktualne do 16 października!)

>> Jak zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego (aktualne dla II tury wyborów)

>> 10 powodów, by iść na wybory

>> Wybory samorządowe 2018 - co załatwisz, czego się dowiesz przez internet


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik