Kropka w adresie internetowym jednego z serwisów pomagających w szukaniu pracy stała się powodem pozwu sądowego Agory. Wydawca Gazety Wyborczej przegrał jednak dwukrotnie.
reklama
Agora S.A., wydawca m.in. Gazety Wyborczej, przegrał sprawę przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie z serwisem Praca.pl. Punktem spornym była... kropka w jednym z adresów internetowych, stosowanych przez serwis.
Agora jest właścicielem serwisu rekrutacyjnego Gazetapraca.pl. Jeśli internauta pomyli się i podczas wpisywania adresu w pasku adresu przeglądarki postawi po słowie "gazeta" kropkę, uzyska adres w postaci gazeta.praca.pl. Adres ten kieruje do konkurencyjnego dla serwisu Agory serwisu rekrutacyjnego - Praca.pl.
W związku z powyższym wydawca Gazety Wyborczej oskarżył konkurenta o czyn nieuczciwej konkurencji i zażądał jego zaniechania. Agora wniosła pozew do sądu już w zeszłym roku, wtedy przed Sądem Okręgowym przegrała. Apelacja od wyroku nie została uznana - sąd drugiej instancji podtrzymał wyrok, uznając, że pozwani nie dopuścili się czynu nieuczciwej konkurencji - podaje serwis Gazeta Prawna za PAP w artykule Wydawca "Gazety Wyborczej" przegrał proces o kropkę.
- Wyrok uważam za właściwy i zdziwiłbym się, gdyby był inny - powiedział Dziennikowi Internautów Daniel Dryzek, ekspert od rynku domen internetowych, organizator spotkania MeetDomainers. - Właściciel domeny praca.pl zarejestrował ją w 1998 roku, gazetapraca.pl została utworzona w 2006 roku. Już sam ten fakt wskazuje na pełne prawo do korzystania z adresu praca.pl - również z subdomen - przez jej właściciela. Tego prawa nie można odwołać poprzez proces sądowy - nawet jeśli się jest dużą firmą z silnym wsparciem prawników.
Warto odnotować, że praktyka korzystania z subdomen jest powszechna wśród serwisów internetowych. Subdomeny to adresy internetowe przynależące do właściwej domeny. Tworzy się je poprzez poprzedzenie właściwej domeny kropką i wybraną nazwą.
Subdomeny czasem mają na celu skierowanie użytkowników serwisu bezpośrednio na wybrane strony, np. w przypadku właściwej domeny https://di.com.pl subdomena https://forum.di.com.pl kieruje na forum, a https://katalog.di.com.pl do katalogu stron. Jednak często administratorzy serwisów ustawiają przekierowanie z dowolnie wpisanych subdomen na domenę główną, np. po to, by nie tracić ruchu w związku z źle wpisanymi domenami przez internautów.
- Subdomena gazeta.praca.pl była tylko jedną z miliardów możliwych subdomen, jakie mogą zostać utworzone w domenie. Serwer dla nazwy praca.pl jest tak skonfigurowany, że każdy błędnie wpisany adres dowolne_znaki.praca.pl zostanie przekierowany do serwisu praca.pl - wyjaśnia Daniel Dryzek.
W przypadku serwisu praca.pl subdomena gazeta.praca.pl kieruje właśnie na stronę główną, a nie do innej części tej witryny. Podobnie robi na swoich stronach Gazeta.pl kierując ruch z adresu praca.gazeta.pl na adres gazetapraca.pl. O ile jednak w przypadku serwisów Agory przekierowania nie następują z dowolnych subdomen, to admini praca.pl tak ustawili przekierowania, że niezależnie od wpisywanej nazwy przed .praca.pl zawsze internauta zostanie przekierowany na stronę główną praca.pl
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*