Afryka dostanie internet z satelity

29-11-2010, 22:45

Projekty satelitarnego internetu, niegdyś odłożone na półkę ze względu na zbyt wysokie koszty, zdają się wracać do łask. W ciągu zaledwie kilku dni ogłoszono start dwóch przedsięwzięć tego typu, tym razem w centrum zainteresowania jest Afryka.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Firma O3b Networks poinformowała właśnie o uzyskaniu finansowania na poziomie 1,2 mld dolarów na projekt sieci satelitów, dzięki którym państwa Afryki i inne kraje rozwijające się uzyskają dostęp do bardzo szybkiego internetu. Idea jest prosta – urządzenia mają działać jako pośrednicy między lokalnymi firmami telekomunikacyjnymi a światową siecią. Wczoraj informowaliśmy o analogicznym projekcie, który jednak w centrum zainteresowania ma trudno dostępne obszary w Europie. Oba jednak doskonale wpisują się w globalną walkę z biedą i wykluczeniem cyfrowym.

>> Czytaj także: Hylas-1 dostarczy internet z orbity

Uzyskane w dużej mierze od instytucji finansowych środki zostaną przeznaczone na pierwszą partię ośmiu satelitów. Zostaną ode zbudowane przez Thales Alenia Space w zakładach we francuskim Cannes. Pierwsze urządzenie, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostanie umieszczone na orbicie w pierwszej połowie 2013 roku.

Sonda
Czy internet z satelity rozwiąże problem braku infrastruktury?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Każdy z ważących 700 kilogramów satelitów wyposażony będzie w dwanaście anten, które połączone zostaną z ośmioma stacjami bazowymi znajdującymi się na powierzchni ziemi. Te z kolei zapewnią szybką łączność dzięki światłowodom.

Mająca siedzibę na wyspie Jersey w Kanale La Manche firma stawia sobie za cel podłączenie jak największej liczby internautów do sieci. Jej nazwa – O3b – oznacza „Other 3 billion” (pol. pozostałe trzy miliardy), czyli ludzi, którzy z różnych powodów nie mają dostępu do internetu. Zdaniem firmy głównych z nich są braki w infrastrukturze. Jej satelity mają to zmienić.

Aby projekt okazał się sukcesem, trzeba jednak sprawić, by koszty dla odbiorców końcowych nie były wyższe od tych, jakie już są ponoszone. Finanse to bowiem kolejna bariera stojąca na drodze rozwojowi internetu i usług z nim związanych.


Źródło: O3b Networks


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag satelitytag internet szerokopasmowytag Afryka
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.