Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Projekty satelitarnego internetu, niegdyś odłożone na półkę ze względu na zbyt wysokie koszty, zdają się wracać do łask. W ciągu zaledwie kilku dni ogłoszono start dwóch przedsięwzięć tego typu, tym razem w centrum zainteresowania jest Afryka.

Firma O3b Networks poinformowała właśnie o uzyskaniu finansowania na poziomie 1,2 mld dolarów na projekt sieci satelitów, dzięki którym państwa Afryki i inne kraje rozwijające się uzyskają dostęp do bardzo szybkiego internetu. Idea jest prosta – urządzenia mają działać jako pośrednicy między lokalnymi firmami telekomunikacyjnymi a światową siecią. Wczoraj informowaliśmy o analogicznym projekcie, który jednak w centrum zainteresowania ma trudno dostępne obszary w Europie. Oba jednak doskonale wpisują się w globalną walkę z biedą i wykluczeniem cyfrowym.

>> Czytaj także: Hylas-1 dostarczy internet z orbity

Uzyskane w dużej mierze od instytucji finansowych środki zostaną przeznaczone na pierwszą partię ośmiu satelitów. Zostaną ode zbudowane przez Thales Alenia Space w zakładach we francuskim Cannes. Pierwsze urządzenie, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostanie umieszczone na orbicie w pierwszej połowie 2013 roku.

Sonda
Czy internet z satelity rozwiąże problem braku infrastruktury?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Każdy z ważących 700 kilogramów satelitów wyposażony będzie w dwanaście anten, które połączone zostaną z ośmioma stacjami bazowymi znajdującymi się na powierzchni ziemi. Te z kolei zapewnią szybką łączność dzięki światłowodom.

Mająca siedzibę na wyspie Jersey w Kanale La Manche firma stawia sobie za cel podłączenie jak największej liczby internautów do sieci. Jej nazwa – O3b – oznacza „Other 3 billion” (pol. pozostałe trzy miliardy), czyli ludzi, którzy z różnych powodów nie mają dostępu do internetu. Zdaniem firmy głównych z nich są braki w infrastrukturze. Jej satelity mają to zmienić.

Aby projekt okazał się sukcesem, trzeba jednak sprawić, by koszty dla odbiorców końcowych nie były wyższe od tych, jakie już są ponoszone. Finanse to bowiem kolejna bariera stojąca na drodze rozwojowi internetu i usług z nim związanych.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: O3b Networks