ACTA: MAC zapowiada opublikowanie dokumentów

07-02-2012, 13:06

Jeśli debata tocząca się w kraju dostarczy dostatecznych argumentów, by nie ratyfikować ACTA , Polska tego nie zrobi. Jeśli argumenty w debacie nie będą przekonywujące, ratyfikacja nastąpi. Co istotne, polski rząd chce opublikować dokumenty będące w jego posiadaniu - czytamy na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, które opublikowało zobowiązania rządu po wczorajszej debacie.

Donald Tusk i jego ministrowie zapowiedzieli, że po wczorajszej debacie o ACTA podejmą pewne zobowiązania. Teraz na stronie MAC jest dostępna lista tych zobowiązań, ale zanim się jej przyjrzymy, warto przypomnieć kilka faktów z przeszłości.

W roku 2009 zrobiła się burza wokół Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych. Doprowadziła ona do pierwszej, dość teatralnej debaty premiera z internautami (luty 2010 r.). Po tej debacie rząd narzucił sobie pewne zobowiązania, których nie zrealizowano. Jedno z tych zobowiązań dotyczyło przejrzystych konsultacji.

Potem była burza wokół ustawy medialnej. Znów była debata i znów były zobowiązania. To był kolejny raz, kiedy powrócono do tematu przejrzystych konsultacji. Potem odbyło się jeszcze kilka spotkań premiera z organizacjami społecznymi. Były też spotkania z Bonim. Mówiono o różnych rzeczach, także o przejrzystych konsultacjach.

Wczoraj miała miejsce kolejna debata... i do czego zobowiązał się rząd? Jest obietnica "zmiany podejścia do konsultacji". Trudno powiedzieć, czy można w to wierzyć, w każdym razie warto mieć na uwadze, że nie pierwszy raz rząd się do tego zobowiązuje.

Istotne są inne zobowiązania rządu. MAC zapowiada:

  • Opublikowanie już 7 lutego całej dokumentacji w sprawie ACTA będącej w dyspozycji strony polskiej. Premier zobowiązał do tego ministra kultury i tych ministrów, którzy takie dokumenty mają. Sprawdzone zostanie, czy da się opublikować dostępne w Polsce dokumenty Komisji Europejskiej.
  • Szybkie opublikowanie polskiego komentarza do ACTA z wyjaśnieniem, jak należy rozumieć przepisy umowy w świetle polskiego prawa (będzie to wspólna praca MAC, Ministerstwa Kultury wraz z innymi resortami).

To istotne, nie ma dwóch zdań. Czekamy.

Zapowiedziano też przegląd polskiego prawa pod kątem wolności w internecie, a ma się to odbyć na podstawie listy obszarów stworzonej przez MAC. Tego typu zobowiązanie również nie pada po raz pierwszy. Pożyjemy, zobaczymy.

Czytaj: ACTA: Premier Rumunii nie wie, dlaczego podpisano traktat


Źródło: MAC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031