ACTA korzystna dla przedsiębiorców? Odpowiedzi na pytania internautów, cz. 2

01-03-2012, 12:52

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało w środę, 29 lutego, na swojej stronie drugą część odpowiedzi na pytania zgłoszone przez internet w czasie debaty o ACTA z udziałem premiera, która odbyła się 6 lutego. Tym razem internautom odpowiedziało Ministerstwo Gospodarki.

W Dzienniku Internautów informowaliśmy już o odpowiedziach udzielonych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz o tym, czego w nich zabrakło. Minął tydzień, na stronie MAC pojawiła się kolejna porcja odpowiedzi - jak już wspominaliśmy, pytania podzielono wcześniej tematycznie i przekazano właściwym resortom. Przyjrzyjmy się, jakie pytania trafiły do Ministerstwa Gospodarki.

Jakie konkretne korzyści odniesie Polska po wprowadzeniu ACTA, proszę o wymienienie - napisał na Twitterze internauta o nicku WebOutLoud (było to jedno z częściej powtarzających się pytań). Ministerstwo Gospodarki odpowiedziało, że porozumienie może być korzystne z punktu widzenia polskich przedsiębiorców eksportujących towary. Według resortu uzyskają oni na podstawie ACTA wstępne, ale istotne rozeznanie odnośnie minimalnych środków prawnych wynikających z prawa własności intelektualnej, cywilnego oraz karnego w państwach, do których zamierzają eksportować swój towar.

Część pytań dotyczyła obaw związanych z wpływem ACTA na kwestie praw własności przemysłowej. Problemem w tej debacie jest to, że nikt nie widzi realnych konsekwencji po wprowadzeniu ACTA. Czy nikt naprawdę nie zauważył, że jest to ewidentne zatrzymanie postępu technologicznego? Mam wrażenie, że ACTA jest wprowadzona tylko po to, abyśmy po wejściu Turcji do UE nie zostali zalani podróbkami - napisał na Facebooku internauta Antek Radoń. Jak premier odniesie się do ograniczenia innowacyjności polskiej gospodarki przez acta? - dopytywał się w tym samym serwisie internauta o nicku Bob Bod (przytaczając pytania internautów, MAC w większości przypadków zachowało ich oryginalne brzmienie).

W ocenie resortu gospodarki umowa ACTA ma charakter neutralny dla obowiązujących w kraju regulacji z zakresu praw własności przemysłowej, które mają na celu stymulowanie postępu technologicznego. Porozumienie nie będzie wymagało zmiany prawa unijnego, ponieważ standardy dotyczące egzekwowania praw własności przemysłowej określone w acquis communautaire (dorobku prawnym Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej) są wyższe niż te, które zostały uzgodnione w ACTA. Według ministerstwa oznacza to, że obejdzie się również bez dokonywania zmian w prawie polskim.

Czytaj: Jaka zasada stworzyła ACTA i dlaczego to nie koniec?

Internauta o nicku kolorize niepokoił się na Twitterze o małą liczbę polskich patentów względem Zachodu. Podpisując utrudniamy nasz rozwój oparty często na naśladownictwie. Co na to Pan Premier DT? - pytał. Ministerstwo podzieliło ocenę internauty, potwierdzając, że polskie podmioty wciąż mają mało patentów poza granicami kraju, zaznaczyło jednak, że w odniesieniu do liczby uzyskanych patentów europejskich sytuacja stopniowo ulega poprawie.

Czy rząd zamierza przewidzieć zagrożenia ACTA wobec przedsiębiorczości i konkurencyjności firm polskich na rynku globalnym? Czy ACTA nie uderzy w Polską gospodarkę, konkurencyjność na globalnym rynku? Chińczycy nas gonią, oni nie betonują postępu - pisał na Twitterze internauta krenglik.

Resort gospodarki odpowiedział, że skutki przystąpienia do umowy ACTA zostały określone w uzasadnieniu wniosku o udzielenie zgody na podpisanie umowy. Obowiązek sporządzenia przedmiotowego wniosku wynika z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 2000 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o umowach międzynarodowych (Dz. U. Nr 79 poz. 891). W uzasadnieniu zostały wskazane potencjalne skutki, jakie wywoła umowa dla przedsiębiorczości oraz konkurencyjności. Informacje na ten temat są dostępne na stronie MKiDN w opublikowanych dokumentach. Jak podkreślił resort gospodarki, wynika z nich, że umowa ACTA nie będzie miała negatywnego wpływu na innowacyjność przedsiębiorstw.

Ze wszystkimi pytaniami internautów i udzielonymi na nie odpowiedziami można zapoznać się na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Czytaj: Boni chce Karty Praw internautów? Dobrze, choć nie chodzi tylko sieć

Na stronie MAC można już znaleźć kolejne odpowiedzi na pytania zadane za pomocą internetu podczas debaty o ACTA:


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy