ACTA: Coraz więcej naruszonych listów z wnioskami o referendum

02-02-2012, 18:08

Organizatorzy akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. ratyfikacji ACTA poprosili wolontariuszy o wstrzymanie się z wysyłaniem listów ze względu na coraz większą liczbę naruszonych kopert, które do nich docierają. Aktualizacja: na stronie akcji udostępniono listę adresów, na które należy kierować wypełnione wnioski.

O akcji informowaliśmy w Dzienniku Internautów kilka dni temu - jej organizatorzy zapewniali wtedy, że udało im się pozyskać co najmniej 250 tys. podpisów. Przypomnijmy, że zgodnie z Ustawą o referendum ogólnokrajowym Sejm może przeprowadzić referendum w sprawie o szczególnym znaczeniu dla państwa na wniosek 500 tys. obywateli (art. 63 ust. 1). Do wniosku należy dołączyć wykaz osób popierających zgłoszenie, zawierający ich imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, numery PESEL i własnoręcznie złożone podpisy. Takie właśnie dane gromadzili - i wciąż gromadzą - wolontariusze współpracujący ze stroną ReferendumACTA.pl.

Akcja zbierania podpisów ruszyła z inicjatywy trzech wrocławskich studentów - Tomasza Pietruszki, Marka Kinstlera i Jakuba Bartusiaka - do których dołączyli zwolennicy referendum z całej Polski. Fan page'a akcji na Facebooku „polubiło” już 14,3 tys. osób, ważniejsze jest jednak to, że ze strony ReferendumACTA.pl każdy może pobrać wniosek i zbierać pod nim podpisy w swojej okolicy. Do niedawna wypełnione wnioski należało odsyłać tradycyjną pocztą na adres podany przez organizatorów.

We wtorek, 31 stycznia wrocławscy studenci poprosili jednak na swojej stronie i na fan page'u o wstrzymanie się z wysyłaniem listów. Na nagranym przez siebie wideo pokazali naruszone koperty, które do nich dotarły. Poinformowali, że otrzymują „coraz więcej” przesyłek, które ktoś próbował otwierać. Zbierającym podpisy zalecili, by ze względu na bezpieczeństwo akcji zaczekali kilka dni na utworzenie w całej Polsce specjalnych punktów, w których można będzie składać wypełnione wnioski (samodzielnie lub listownie). „My tam się potem przejedziemy i osobiście odbierzemy te wnioski” - słyszymy na filmie.

Wieczorem 2 lutego na stronie ReferendumACTA.pl pojawiła się nowa zakładka „Gdzie wysyłać wnioski?” z listą kilkunastu adresów. Osobom, które chciałyby wysłać uzbierane podpisy, studenci doradzają skorzystać z usług dowolnej firmy kurierskiej. W całej Polsce i poza jej granicami działa też kilkadziesiąt lokalnych punktów odbioru wniosków.

Czytaj też: Wnioskujący o referendum ws. ACTA nie chcą współpracy z partiami


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031