Abonament RTV: 1,5 mln wezwań do zapłaty

04-07-2010, 15:26

Trwa obława na osoby niepłacące abonamentu RTV. Poczta Polska rozesłała już blisko 1,5 mln wezwań do zapłaty - informuje serwis Wyborcza.biz.

Według danych GUS z 2008 roku telewizor ma 98,5 procent z 13,3 miliona gospodarstw domowych. Zarówno KRRiT, jak i różne niezależne źródła szacują, że blisko połowa gospodarstw domowych, w których są odbiorniki, nie płaci abonamentu RTV lub ma niezarejestrowany telewizor. Według portalu Money.pl każde z nich jest winne radiu i telewizji średnio po 570 złotych. Są to długi za ostatnie 3 lata (po tym okresie zobowiązania ulegają przedawnieniu).

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 16 marca br. Poczta Polska ma prawo nałożyć na Polaków, którzy nie rejestrują odbiorników radiowych i telewizyjnych oraz nie płacą abonamentu RTV karę, a w razie jej nieopłacenia nawet skierować sprawę do urzędu skarbowego.

>> czytaj też: Abonament RTV: Poczta Polska może karać za uchylanie się od rejestracji i opłat

Rzecznik Poczty Polskiej wyjaśnił serwisowi Wyborcza.biz, że operator wysyła zawiadomienia o zaległościach tylko do ewidentnych dłużników.

Warto jednak pamiętać, że wielu użytkowników radia i telewizji jest zwolnionych z płacenia abonamentu RTV. Pod koniec 2009 roku, od czasu nowelizacji ustawy abonamentowej, rozszerzył się krąg osób zwolnionych z tych opłat. Niestety, z informacji Wyborcza.biz wynika, że także do tych osób oraz do tych, którzy już dawno temu wyrejestrowali swoje odbiorniki, kierowane są wezwania do zapłaty z groźbą wszczęcia postępowania egzekucyjnego w przypadku braku reakcji.

>> czytaj też: Abonament RTV: Poczta Polska może karać za uchylanie się od rejestracji i opłat

W takiej sytuacji osoby, które uważają, że otrzymały wezwanie bezprawnie, mogą składać reklamacje telefonicznie, na poczcie oraz wysyłając pismo do wydziału abonamentu RTV (adres na stronach Poczty Polskiej).

Wyborcza.biz informuje, że na powyższe działania Poczty Polskiej wpłynęły naciski ze strony Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), która wysyła do PP monity o lepsze wykonywanie ustawowych obowiązków, uzasadniając, że od tego zależy przyszłość publicznych mediów.

Szczegóły na stronach Wyborcza.biz w artykule Emerycie, płać za TVP


Źródło: Wyborcza.biz
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Poczta Polskatag KRRiTtag abonament RTV
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031