Cyberprzestępcy są w stanie w krótkim czasie wykraść z firmowej sieci znaczące ilości cennych danych. Zrozumienie tego, jak przebiega cyberatak i jakie podatności są wykorzystywane przez złodziei, może zminimalizować ryzyko tego, że firma padnie ich ofiarą.
Świadomość zagrożeń pozwala organizacjom wdrożyć odpowiednie rozwiązania ochronne. Organizacja non-profit MITRE, zajmująca się m.in. cyberbezpieczeństwem, zaproponowała klasyfikację przebiegu cyberataku. Poznaj jego kluczowe elementy.
Uzyskanie wstępnego dostępu: wykorzystanie znanych podatności, tworzenie fałszywych stron internetowych i aplikacji lub skutecznie przeprowadzony atak phishingowy pozwalają przestępcom ustanowić punkt zaczepienia do dalszego ruchu wewnątrz sieci.
Rozpoczęcia działania: na tym etapie atakujący uruchamia plik, komendę lub skrypt, aby rozpocząć rekonesans sieci i proces wykrywania kolejnych luk w zabezpieczeniach.
Utrzymanie się w sieci: kiedy cyberprzestępca ustanowił już punkt zaczepienia, jego następnym krokiem jest uniknięcie wykrycia. Pozwala mu to nadal poszukiwać potencjalnych celów w sieci.
Rozszerzanie uprawnień: uzyskanie podstawowego dostępu nie pozwala przestępcom na dowolne przeszukiwanie sieci. Aby poruszać się po niej i dostać się do zasobów wartych kradzieży, zdobywają wyższe uprawnienia.
Omijanie zabezpieczeń: atakujący muszą omijać rozwiązania ochronne w trakcie poruszania się po sieci, zwłaszcza podczas wykradania danych. Korzystają więc z takich działań, jak np. imitowanie standardowych zachowań ruchu sieciowego lub dezaktywowanie rozwiązań zabezpieczających.
Uzyskanie uwierzytelnienia: wiele organizacji chroni kluczowe informacje i inne zasoby za pomocą odpowiednio rozbudowanego uwierzytelnienia. Dane są przechowywane w rejestrze lub w plikach, które atakujący mogą wykorzystać do swoich celów. Niestety dotarcie do nich nie zawsze jest trudne. Istnieją techniki, które pozwalają cyberprzestępcom przechwycić ruch sieciowy, aby wykraść dane uwierzytelniające. Mogą też manipulować kontami, dodając lub modyfikując ich uprawnienia.
Wyszukiwanie zasobów: nie wszystkie dane znajdują się w tym segmencie sieci, do którego się włamano. Wiele dotychczasowych kroków jest przez przestępcę powtarzanych, dzięki czemu jest on w stanie określić lokalizację najbardziej wartościowych zasobów i poruszać się pomiędzy różnymi segmentami sieci w fizycznych oraz wirtualnych centrach danych.
Gromadzenie i wykradanie danych: atakujący dotarł już do poszukiwanych przez siebie zasobów. Na tym etapie chce wydostać je z sieci bez wykrycia swojej aktywności. Jest to często najbardziej skomplikowany etap całego procesu i może dotyczyć ogromnych ilości danych. Jeśli jednak cyberprzestępca do tego momentu dokładnie wykonał każdy element ataku, jest w stanie pozostać w firmowej sieci przez miesiące. W tym czasie będzie powoli przesyłał dane do innych lokalizacji w jej obrębie, będących pod mniej rygorystycznym nadzorem, by ostatecznie przenieść je poza sieć.
Zarządzanie i kontrola: Ostatnim krokiem atakującego jest całkowite zatarcie śladów. Cyberprzestępcy chcą być pewni, że nie będzie można ich namierzyć, podążając śladem skradzionych informacji. Wykorzystują w tym celu np. odpowiednie serwery proxy czy maskowanie danych.
Robert Dąbrowski, szef zespołu inżynierów Fortinet w Polsce zauważa, że naruszenie bezpieczeństwa prowadzące do utraty danych może nastąpić w ciągu kilku minut lub godzin, a jego wykrycie często zajmuje tygodnie i miesiące. Do tego czasu sprawcom uda się zniknąć, a skradzione informacje już dawno przepadną lub zostaną sprzedane na czarnym rynku. Jego zdaniem skutecznym sposobem, aby sprostać temu wyzwaniu, jest porzucenie tradycyjnego podejścia opartego na pojedynczych narzędziach ochronnych i wprowadzenie zintegrowanej architektury zabezpieczeń.
Źródło: Fortinet
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|