7 powodów dla których nadal warto inwestować w złoto w 2016

08-12-2016, 10:11

Złoto od setek lat utożsamiane jest z pewnego rodzaju bezpieczeństwem finansowym. Poniekąd jest to słuszne i prawdziwe stwierdzenie. Inwestowanie w złoto wiąże się niewątpliwie z brakiem ryzyka, ale zdaniem niektórych ekspertów ze świata finansów, również z brakiem opłacalnych odsetek. Warto zatem wiedzieć jakie czynniki powodują, że złoto drożeje, a kiedy jego wartość rynkowa spada. Czy w obecnej chwili warto inwestować w ten kruszec i dlaczego?

Dobre, bo naturalne

Złoto, bardzo podobnie jak inne naturalne surowce, takie jak platyna, srebro, ropa naftowa czy gaz ziemny, odgrywa bardzo szczególną rolę na giełdach inwestycyjnych przy obliczu wyraźnych zmian geopolitycznych. Warto jednak pamiętać, że ten metal od bardzo dawna utrzymuje realną wartość majątku, szczególnie w dobie wszelkiego rodzaju kryzysów. Zdaniem specjalistów z branży jest to jego najbardziej podstawowa funkcja ekonomiczna. Z czego wynika ta prawidłowość? Odpowiedź jest bardzo prosta. Złoto jest bodajże jedynym rodzajem inwestycji, która nie posiada potencjalnego ryzyka niewypłacalności czy też bankructwa, nawet w bardziej odległej perspektywie czasu. Jest to również dość ciekawa "waluta" akceptowalna na każdym kontynencie i w każdym niemal państwie.

Czy warto dziś inwestować w złoto? Zdecydowanie tak. Oto kilka dowodów na to, że rok 2016 jest idealny na tego typu działania.

 

1. W przeciwieństwie do waluty papierowej, złoto nie podlega inflacji, a ponadto wykazuje ogromną stabilność na rynkach finansowych

Złoto uważane jest na całym świecie za najbezpieczniejszą lokatę nadwyżek finansowych, a przy tym jest niezwykle cenione za rewelacyjne zabezpieczenie oszczędności przed wszelkiego rodzaju niestabilnościami rynkowymi tj. krach na giełdzie, inflacja czy choćby wahania kursów walut. Jakiekolwiek zawirowania na rynku gospodarczym czy ekonomicznym, a nawet szerzący się terroryzm, w bardzo niewielkim stopniu wpływają na fluktuacje cen i sprzedaż złota na światowych rynkach.

 

2. Złoto jest powszechnie akceptowanym na całym świecie środkiem płatniczym

Eksperci stale przypominają, że do lat 60-tych dwudziestego wieku złoto było niemal podstawą całego systemu pieniężnego na świecie. Przez setki lat można je było wymienić praktycznie na wszystko i co najważniejsze wszędzie, a przez ten długi okres złoto generalnie nie straciło praktycznie wcale na swojej wartości.

 

3. Złoto jest towarem deficytowym

Warto pamiętać, że podaż złota jest stosunkowo ograniczona. Nie można jej podnieść na żądanie, jak to się dzieje np. przypadku dodruku pieniądza. To właśnie z tego powodu złoto inwestycyjne jest postrzegane jako najlepsze zabezpieczenie przed inflacją, co więcej jego wartość w dłuższej perspektywie nie będzie drastycznie spadać, a raczej rosnąć.

 

4. Złoto można łatwo przekazać bliskim w spadku bez płacenia podatku od darowizny np. w postaci pamiątkowych monet czy też innych przedmiotów. Warto pamiętać, że biżuteria nie jest zbyt dobrą formą przechowywania tego metalu. Fizyczne złoto inwestycyjne ma najczęściej formę sztabek, a także monet bulionowych oraz różnego rodzaju numizmatów. W taki sposób też znajdziemy ją w sklepach dla inwestorów. Dla przykładu w https://79element.pl/ popularnością cieszą się Krugerrandy, Phillharmonikery, czy złote Nuggety. Prawdopodobnie już udało Ci się kiedyś usłyszeć te nazwy i nic dziwnego, są one popularne i cenione na całym świecie jako materiał na inwestycje.

 

5. Złoto stanowi dobrą dywersyfikację oszczędności

Fluktuacje kursu złota nie są bezpośrednio związane np. ze zmianami wartości innych rodzajów aktywów. Właśnie dlatego kruszec ten uznaje się za istotny element właściwie i przede wszystkim mądrze zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego.

 

6. Złoto jest niezniszczalne

Nie ulega wątpliwości, że złoto jest stosunkowo łatwe w magazynowaniu i znacznie bardziej solidne niż waluta papierowa. Metal przetrwa z powodzeniem powódź, pożar czy jakąkolwiek inną katastrofę czego nie można powiedzieć o zwykłych banknotach.

 

7. Popyt na złoto stale wzrasta

Statystycznie najwięcej złota kupuje się do celów inwestycyjnych oraz jubilerskich. W ostatnich dziesięcioleciach znacząco jednak wzrosła rola złota w bardzo licznych zastosowaniach technologicznych oraz medycznych.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


To warto przeczytać
fot. PolyRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: