Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

7 lat więzienia dla Julii Tymoszenko - lawina komentarzy w polskiej sieci

komunikat prasowy 28-10-2011, 12:42

Specjaliści NewsPoint przygotowali raport na temat reakcji internautów na wyrok skazujący byłą premier Ukrainy.

Julia Tymoszenko piastowała ten urząd w latach 2005 oraz 2007-2010. Popierała władzę Wiktora Juszczenki i była aktywną uczestniczką „pomarańczowej rewolucji”. W marcu 2010 r. po wotum nieufności utworzony przez nią rząd został rozwiązany. Kilka miesięcy później byłą premier Ukrainy oskarżono o malwersacje i rozpoczęło się postępowanie karne. 11 października br. ukraiński sąd skazał ją na 7 lat pozbawienia wolności za przekroczenie uprawnień przy podpisywaniu umowy gazowej z Rosją dwa lata wcześniej.

W dniu ogłoszenia wyroku w sprawie Julii Tymoszenko liczba publikacji na ten temat w polskim internecie wzrosła ok. 18 razy. Kolejna, choć już nie tak intensywna, debata przetoczyła się przez sieć 18 października - w dniu odwołania wizyty prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Brukseli (powodem były wątpliwości co do rzetelności procesu Julii Tymoszenko).

Liczba publikacji na temat Julii Tymoszenko w dniach 4–24 października 2011

Liczba publikacji na temat Julii Tymoszenko w dniach 4–24 października 2011

Najwięcej publikacji dotyczących Julii Tymoszenko pojawiało się na portalach (artykuły informujące o przebiegu postępowania) oraz na mikroblogach (komentarze internautów oraz linki do artykułów na portalach).

Publikacje w poszczególnych typach serwisów

 

Publikacje w poszczególnych typach serwisów

Chociaż portale jako typ serwisów miały największy udział w publikacjach, artykuły były rozproszone w wielu różnych serwisach. Najwięcej komentarzy dotyczących Julii Tymoszenko skupiło się na najpopularniejszym mikroblogu (twitter.com) oraz na najpopularniejszym serwisie społecznościowym (facebook.com).

Najpopularniejsze serwisy

 Najpopularniejsze serwisy

Publikacje dotyczące sprawy Julii Tymoszenko w 78% miały wydźwięk neutralny, autorzy w większości nie ustosunkowali się do wyroku, 16% publikacji było przeciw wyrokowi ukraińskiego sądu, natomiast 6% autorów wpisów opowiedziało się za wyrokiem uznającym Julię Tymoszenko winną.

W badaniu uwzględniono 2356 tekstów w jęz. polskim z portali i serwisów społecznościowych monitorowanych przez NewsPoint i NewsPoint Social Media, które zawierały frazę „Julia Tymoszenko” lub „Tymoszenko”.