Rada Ministrów UE zatwierdziła plan Komisji Europejskiej służący uczynieniu z Europy centrum rozwoju technologii cyfrowych wspomagających osoby starsze w samodzielnym życiu. W przyszłości plan może mieć niemałe znaczenie. Do 2020 r. 25% społeczeństwa UE będzie w wieku przekraczającym 65 lat.
Wniosek przedstawiony przez Komisję w dniu 14 czerwca 2007 r. przewiduje dodatkowe 150 mln euro dla nowego europejskiego wspólnego programu badawczego. Całkowita kwota inwestycji wyniesie ponad 600 mln euro.
Dzięki nowemu programowi przedsiębiorstwa będą mogły opracowywać innowacyjne produkty i usługi cyfrowe, wspomagające osoby starsze w domu, pracy i życiu społecznym. Inteligentne urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa w domu, przenośne urządzenia do monitorowania funkcji życiowych, przyjazne dla użytkownika interfejsy dla osób niedowidzących lub niedosłyszących przyczynią się do poprawy jakości życia osób starszych i ich rodzin oraz do poprawy ich sytuacji zawodowej.
Rozwiązania cyfrowe wspomagające osoby starsze to kwestia ważna także dla gospodarki. Wydatki na emerytury, opiekę zdrowotną i opiekę długotrwałą mają w najbliższych dziesięcioleciach wzrosnąć o 4-8% PKB. Do 2050 r. wydatki mają wzrosnąć trzykrotnie, dlatego wiele państw już teraz szuka trwałych rozwiązań.
Dla przedsiębiorstw europejskich jest to jedyna w swoim rodzaju szansa na rozwój technologii przeznaczonych dla osób starszych, będących również ważną grupą konsumentów o łącznym majątku wynoszącym ponad 3 bln euro.
W dniu 13 marca plan KE został zatwierdzony przez Parlament Europejski w pierwszym czytaniu. We wspólnym programie badawczym uczestniczyć będzie 20 państw członkowskich UE oraz Izrael, Norwegia i Szwajcaria.
Do roku 2013 Komisja, państwa członkowskie UE i sektor prywatny zainwestują ponad 1 mld euro w badania i innowacje związane z komfortowym starzeniem, w tym 600 mln euro w ramach wspomnianego programu badawczego i 400 mln euro w ramach siódmego programu ramowego UE na rzecz badań i rozwoju technicznego.
Unia Europejska już teraz może poszczycić się skutecznymi, innowacyjnymi rozwiązaniami teleinformatycznymi przeznaczonymi dla osób starszych. Dobrymi przykładami są MobilAlarm, system monitorowania pozwalający osobom starszym na wywołanie wezwania alarmowego i uzyskanie pomocy w dowolnym miejscu i momencie, oraz I2HOME, pierwszy na świecie znormalizowany system zdalnej kontroli urządzeń domowych, umożliwiający osobom niepełnosprawnym fizycznie łatwiejszą obsługę telewizorów, systemów ogrzewania, kuchenek mikrofalowych czy pralek.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|