Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

60% Polaków straciło istotne dane

20-10-2009, 17:46

Utrata istotnych danych to zjawisko powszechne, ale wciąż niewielu użytkowników tworzy regularnie kopie zapasowe - wynika z badań przeprowadzonych przez F-Secure. Zdjęcia, pliki muzyczne bądź ważne dokumenty przechowywane w komputerach straciło 60% Polaków, w Finlandii problem ten dotknął 45% respondentów, w Stanach Zjednoczonych do utraty danych przyznało się 34% badanych.

robot sprzątający

reklama


Czy straciłeś kiedyś cenne dane zapisane na komputerze?
fot. F-Secure - Czy straciłeś kiedyś cenne dane zapisane na komputerze?
Średnio 40% użytkowników straciło kiedyś ważne dane. Zwykle z takim zdarzeniem wiąże się stres i poczucie osobistej, a także emocjonalnej straty - komentuje wyniki badań Michał Iwan, dyrektor zarządzający F-Secure w Polsce. Jak wynika z przedstawionego obok wykresu, najmniej powodów do zmartwień mają mieszkańcy Szwecji - istotne dane straciło w tym kraju tylko 31% ankietowanych, niemal o połowę mniej niż w Polsce.

Kopie zapasowe zdjęć tworzy średnio 56% respondentów. Najbardziej zapobiegliwi są pod tym względem Francuzi - aż 82% ankietowanych zadeklarowało robienie backupu. Polska uplasowała się nieco poniżej średniej z wynikiem 52%.

Czy tworzysz kopie zapasowe lub backup zdjęć cyfrowych?
fot. F-Secure - Czy tworzysz kopie zapasowe lub backup zdjęć cyfrowych?
Najczęściej wybieranym miejscem przechowywania zdjęć cyfrowych jest dysk twardy komputera. Inne formy backupu zależą od kraju. W Polsce najpopularniejsze są płyty CD i DVD - 41% użytkowników korzysta właśnie z tej formy archiwizacji, natomiast w Stanach Zjednoczonych płyty wybiera 28%, w Finlandii jeszcze mniej - tylko 16%.

Gdzie najczęściej przechowujesz swoje zdjęcia cyfrowe?
fot. F-Secure - Gdzie najczęściej przechowujesz swoje zdjęcia cyfrowe?
Pamięci USB nie cieszą się w Polsce szczególnym zaufaniem, gdyż korzysta z nich tylko 7% respondentów, podczas gdy we Włoszech posługuje się nimi 17% ankietowanych. Karty pamięci aparatów fotograficznych najpopularniejsze są w Wielkiej Brytanii - przechowuje na nich dane 21% respondentów, w Polsce robi to zaledwie 3% badanych. Najrzadziej dane archiwizowane są online - jak wynika z badań, Polacy w ogóle tego nie praktykują.

Badania zostały przeprowadzone przez organizację Zoomerang w sierpniu 2009 roku wśród 1430 użytkowników internetu w wieku 20-40 lat w 8 krajach: USA, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Szwecja, Finlandia oraz Polska.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: F-Secure