60% mobilnych aplikacji randkowych źle zabezpiecza dane swoich użytkowników

Monika Maciąg-Kruszewska, IBM 12-02-2015, 18:04

Jakby tego było mało, w ponad połowie firm badanych przez IBM pracownicy korzystają z serwisów randkowych za pomocą służbowych telefonów i tabletów, ryzykując wyciek także firmowych danych.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Aplikacje randkowe - oprócz możliwości komunikowania się z innymi - mają dostęp do takich źródeł danych w urządzeniach jak aparat, mikrofon, lokalizacja GPS czy karta pamięci. Dlatego warto zachować ostrożność, podając swoje prywatne informacje, aby nie dostały się one w niepowołane ręce. Zagrożenia, które zidentyfikowano w czasie badania, to przede wszystkim:

 • Informacje o lokalizacji z GPS: IBM ustalił, że 73% badanych aplikacji analizuje obecną pozycję użytkownika, pozwalając hakerom na ustalenie, gdzie spędzamy najwięcej czasu.
 • Zdalny dostęp do telefonu, aparatu i mikrofonu: pozwala na zdalne uruchomienie funkcji telefonu, nawet kiedy nie jesteśmy zalogowani do aplikacji. Przestępcy mogą nie tylko śledzić nasze aktywności, ale również podsłuchiwać spotkania biznesowe, w których uczestniczymy.
 • Dostęp do danych bilingowych: 48% przebadanych aplikacji przechowuje dane kart kredytowych w urządzeniu. W przypadku włamania, informacje mogą zostać wykorzystane do nieautoryzowanych transakcji.

Zagrożenia dotyczą przede wszystkim ataków typu man-in-the-middle, phishingu czy słabych zabezpieczeń szyfrowania. Korzystając z aplikacji, warto więc mieć świadomość, jakie dane udostępniamy oraz stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zalecenia ekspertów IBM to przede wszystkim:

 • Kontrola dostępu: warto sprawdzić, jakim aplikacjom zezwalamy na dostęp do danych i ustawień w naszym urządzeniu. Przy instalacji aktualizacji często pozwalamy na wykorzystanie GPS i książki adresowej.
 • Unikalne hasła: do każdego profilu i konta zleca się stosować inne hasła. Jeśli nasze hasło jest identyczne dla wszystkich aplikacji, w przypadku ataku dane zawarte w każdej z nich mogą być zagrożone.
 • Aktualizacja oprogramowania: regularne aktualizacje pomagają wyeliminować dziury
  w zabezpieczeniach.
 • Zaufane połączenia: korzystanie z zaufanych połączeń Wi-Fi pozwala na uniknięcie sytuacji, kiedy hakerzy używają fałszywych punktów dostępowych, by bezpośrednio połączyć się z naszym urządzeniem.
 • Ograniczone zaufanie: podawanie wielu prywatnych informacji, takich jak data urodzenia czy miejsce pracy, warto ograniczyć do minimum i podawać tylko wtedy, kiedy poczujemy, że osoba po drugiej stronie zasługuje na nasze zaufanie.

View Apart / Shutterstock

View Apart / Shutterstock

W ponad połowie badanych firm pracownicy korzystają z aplikacji randkowych na urządzeniach zawierających służbowe dane. Co zatem mogą zrobić firmy, które umożliwiają pracownikom na korzystanie z prywatnych urządzeń w pracy? Eksperci IBM podają następujące wskazówki:

 • Ochrona urządzeń: wdrożone rozwiązania Enterprise Mobility Management (EMM) pozwalają na korzystanie z prywatnych urządzeń do celów służbowych, oferując zabezpieczenia chroniące firmowe dane. 
 • Bezpieczne aplikacje: zalecenie pracownikom pobierania aplikacji jedynie z zaufanych źródeł, takich jak Google Play, iTunes czy korporacyjna strona z aplikacjami.
 • Powiadomienie o zagrożeniach w czasie rzeczywistym: ustawienie automatycznego wykrywania zagrożeń pozwoli na ochronę urządzenia, kiedy tylko pojawi się niebezpieczeństwo wyłudzenia danych.  

Badanie IBM zostało przeprowadzone na 41 aplikacjach dostępnych w Google Play przy pomocy narzędzia IBM AppScan Mobile Analyzer. Rozwiązanie pozwala na zidentyfikowanie obszarów podatnych na ataki cyberprzestępców i źródeł danych udostępnianych przez aplikacje. Przed ogłoszeniem raportu wszystkie wnioski zostały przekazane dostawcom analizowanych aplikacji.


Źródło: IBM


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.