Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

6 zasad efektywnej nauki angielskiego wg. Preply

15-03-2016, 14:56

Angielskiego uczymy się bardzo powszechnie, coraz częściej od najmłodszych lat, jednak czy nauka ta przynosi oczekiwany efekt? Nie rzadko po wielu latach nauki nasze umiejętności wciąż są takie same, nie czujemy się pewni siebie w środowisku anglojęzycznym. Równie często nauka angielskiego wymaga od nas wielu wyrzeczeń, jest trudna i żmudna. Efektywna nauka języka angielskiego to klucz do sukcesu zawodowego, osobistego, warto zatem przyjrzeć się swojej nauce, czy aby nie można jej usprawnić, uprzyjemnić poprawiając jej efektywność. Jak się uczyć, by nauka przynosiła zamierzony efekt?

To pytanie zadaje sobie wiele osób początkujących, które nie bardzo wiedzą od czego zacząć, z czego skorzystać i jak zarządzać własną edukacją. Angielski nie należy do języków trudnych, bez problemu możemy uczyć się tego języka samodzielnie od podstaw aż po poziom zaawansowany. Gruntowna analiza potrzeb i indywidualnych możliwości pomaga w zaplanowaniu nauki i osiągnięciu sukcesu w nauce języka angielskiego. W zależności czy uczymy się indywidualnie czy też w grupie możliwości doskonalenia języka będą inne. Przede wszystkim warto wiedzieć co umiemy, co umieć powinniśmy i czego nauczyć się chcemy. Jeśli chodzi o angielski intensywnie w Warszawie warto przemyśleć cele nauki, w tym poziom zaawansowania do którego dążymy. Dzięki wyznaczonym celom łatwiej jest pokonywać trudności i osiągać małe sukcesy motywujące do dalszej pracy i nauki. Aby cele mogły być osiągnięte muszą być one realne, nie nazbyt trudne ale i nie za łatwe do osiągnięcie. Warto jest cele podzielić na te główne i te pośrednie, które przybliżają nas do sukcesu. Cele edukacyjne zwykle wypływają z potrzeb, które są powodem podjęcia nauki. Te zaś świetnie motywują do nauki. Tym samym nie tylko należy wyznaczyć cel ale i zidentyfikować potrzeby. Warto jest uświadomić sobie po co uczymy się angielskiego. Im większa motywacja tym szybsze efekty.

Bardzo ważną zasadą w efektywnej nauce i jej organizacji jest pozytywne nastawienie i wiara w możliwości. Oczywiście nie można się przeceniać, ale i nie można nie wierzyć w sukces. Podejmowanie wyzwań jak i doznawanie porażek jest potrzebne każdemu. Istotna jest samoocena, dzięki której możemy dostrzec własne postępy w nauce i zmotywować. Poza celami nauki ważne jest rozpoznanie własnych możliwości czy to pod kątem zdolności językowych, czy też dyspozycyjności i systematyczności. Mając na uwadze trudności w  nauce, dysfunkcje jak dysleksja czy problemy ze słuchem fonemowym warto je uwzględnić w planowaniu nauki - podaje Preply.com (m.in. angielski w Warszawie)

Kiedy już wiemy jak dużo czasu na naukę możemy poświecić, czego chcemy się nauczyć i co osiągnąć czas na plan nauki. To podstawowa, fundamentalna zasada w efektywnej nauce – nauka według planu, harmonogramu. Rozmieszczenie poszczególnych zagadnień w czasie jak i ułożenie planu postępujących po sobie tematów pozwoli utrwalić wiedzę i nie pominąć niczego. Harmonogram spójny z celami nauki można do woli weryfikować i oceniać postępy, braki i opóźnienia. Chaos nie sprzyja efektom, mimo iż sporo osób hołduje zasadzie nabywania języka bez szczególnego rozkładu materiału.

Codzienna praca popłaca

Systematyczne ćwiczenia pomagają w opanowaniu materiału ale i jego utrwaleniu. Jeśli chcemy uczyć się intensywnie angielski w Warszawie warto zwrócić uwagę, iż wiedza zdobyta w krótkim czasie wymaga utrwalenia, a ten proces trwa i nie da się go przyspieszyć. Osobiste doświadczenia językowe sprzyjają trwałemu zapamiętywaniu wiedzy zdobytej jednak nie wszystko można poznać poprzez doświadczenie, co za tym idzie konieczne są ćwiczenia, powtórki. Oczywiście nie muszą być to nudne powtórki pamięciowe, forma nauki zależy od naszej kreatywności i inwencji. Powtarzać możemy na wiele sposobów. Wystarczy kilka minut dziennie poświecić na naukę, by po kilku tygodniach móc zaobserwować efekty nauki proporcjonalne do włożonego trudu w naukę i swojego zaangażowania. Jeśli zależy nam na intensywnej nauce powinniśmy podzielić naukę na mniejsze partie tak aby wykorzystać czas w ciągu dnia maksymalnie, jednocześnie nie przemęczając się i nie zniechęcając do nauki. Nie zawsze  intensywnie angielski w Warszawie oznacza dobrze, czasem warto jest zwolnić by nabrać dystansu do nauki, więcej obiektywizmu. Nie można uczyć się na czas, tym samym rozbieżności z planem nauki są normą, plan ma nas wspomóc w organizacji i zarządzaniu swoim czasem, nauką, ćwiczeniami.

Warto pamiętać iż to praktyka czyni mistrza. W przypadku nauki języka to kontakt z żywym językiem jest niezmiernie ważny. Ćwicząc spontaniczność wypowiedzi stajemy się bardziej pewni siebie i z czasem wypowiadamy się coraz bardziej swobodnie. Nieustanne ćwiczenia dotyczą wszystkich, bez względu na metodę nauki i poziom zaawansowania są nieodłącznym elementem efektywnej nauki jak i sposobem na weryfikacje posiadanej wiedzy. Ucząc się samodzielnie trudno jest zadbać o konwersacje poza konwersacjami przez Skype czy to z profesjonalnym native speakerem czy lektorem bądź anglojęzycznym znajomym. Pod tym względem nauka w grupie jest korzystniejsza i daje więcej możliwości interaktywnych ćwiczeń językowych.

Kolejną z zasad efektywnej nauki jest dostosowanie metod nauki do własnych preferencji oraz wyposażenie się w  pomoce edukacyjne zgodne z naszymi upodobaniami, zainteresowaniami. Rozpoznając sposoby na naukę, które zapewniają nam przyjemność i są skuteczne w konkretnym przypadku. Dla jednych pomocne będą korepetycje online, dla innych wystarczą aplikacje mobilne, czy tez blogi językowe dostarczające wielu praktycznych porad jak się uczyć i czego się uczyć.

Praktyczną zasadą efektywnej edukacji jest wykorzystanie każdej wolnej chwili na naukę i otoczenie się językiem z każdej strony. Poprzez niepozorne aktywności możemy uczyć się efektywnie nowych słówek, konstrukcji gramatycznych itp. Oddając się rozrywkom w postaci pogaduszek na Twitterze jak i oglądając programy przyrodnicze, komedie, czy prognozę pogody może się uczyć równie skutecznie co wykonując ćwiczenia z podręcznika czy proponowane przez oprogramowanie edukacyjne. Nie każdemu sprzyja nauka poprzez muzykę czy film. Dla jednych atrakcyjnym sposobem na utrwalenie języka jest lektura anglojęzyczna, dla innych rozgrywka online w ulubionej grze. Dobierając aktywności do osobistych preferencji zyskujemy na satysfakcji i przyjemności czerpanej z opanowania nowej wiedzy.

Najważniejszą zasadą nauki jest indywidualizacja procesu nauczania. Im bardziej jest on dopasowany do potrzeb i realnych możliwości ucznia, tym efekty mają szanse nastąpić szybciej. Jednym wystarcza samodzielna organizacja nauki, inni potrzebują metodycznego wsparcia doświadczonego lektora, który w sposób obiektywny będzie w stanie ocenić nasze umiejętności jak i zmotywować nas do pracy ukazując sens codziennych ćwiczeń i postępy w wyniku poświęconego czasu na naukę angielskiego. W związku z tym każdy z nas winien mieć inny sposób na efektywna naukę, dopasowany indywidualnie. Ucząc się angielskiego w zgodzie z samym sobą nauka może sprawiać radość, dawać satysfakcję, nie być zaś katorgą i przykrym obowiązkiem.

Autor: Preply Polska, 2016, platforma do nauki języków obcych, gdzie angielski intensywnie w Warszawie to najpopularniejsza obecnie forma doszkalania języka w Preply.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data