6 metod podnoszenia motywacji pracowników

27-08-2014, 07:36

Kiedy wydaje Ci się, że przydałby się kolejny pracownik, najpierw sprawdź, czy uda się zmotywować do bardziej wydajnej pracy tych obecnych.

dobry zespół motywacja

Fot. Dobry, zmotywowany zespół. Autor: Kzenon / Shutterstock

Stawiaj ciekawe wyzwania

Przychodząc w poniedziałek do biura z wizją nieciekawego tygodnia, pracownik na dzień dobry pozbawiony jest motywacji. Jeśli musi na własną rękę szukać wyzwań, w ciągu dnia będzie wędrował myślami po różnych tematach - zdecydowanie jednak nie tych, które pomogłyby mu szybciej wykonać powierzone zadania.

>> Czytaj także: Przygotuj swój e-sklep na szał zakupowy

Pracownik powinien mieć możliwość rozwoju, z którym wiązałyby się korzyści i to niekoniecznie finansowe. Cenna jest choćby osobista satysfakcja. Rozwijanie ekscytujących projektów motywuje, więc warto się postarać, by maksymalnie dużo zadań w firmie budziło właśnie tego typu emocje.

Oddaj część kontroli

Zbyt dokładne kontrolowanie pracownika nigdy nie przynosi dobrych rezultatów. W końcu jest on zatrudniony po to, by samemu radzić sobie z zadaniami - pokazywanie mu na każdym kroku, że nie jest do tego zdolny, mocno podetnie jego skrzydła. Pracownicy, którym zostawi się pewne pole do własnych działań, będą się starali udowodnić, że faktycznie potrafią sprostać oczekiwaniom.

Stosuj drobne nagrody

Nie zawsze mamy możliwość pracy nad projektami, które są ciekawe i stanowią wyzwanie. Przez niektóre rzeczy trzeba po prostu przebrnąć - a to kojarzy się tylko z wizją szarego i nudnego biura. Warto się postarać, by było inaczej i zadbać o drobne motywujące nagrody, po każdym skończonym etapie pracy.

Każdemu wedle potrzeb

Jako lider poznaj dobrze swoich pracowników, ich potrzeby i motywacje. Młodym rodzicom pozwól dostosować godziny pracy do godzin otwarcia przedszkola, kreatywnemu indywidualiście pozwól pracować nad innymi projektami. Ten ostatni sposób stosuje Google - każdy pracownik może poświęcić 20% czasu pracy na projekty własne.

Nie kończ na pracy

Dobrym sposobem na zwiększenie zaangażowania i motywacji pracowników jest większa integracja zespołu. W końcu przebywanie kilku godzin dziennie z ludźmi, których praktycznie się nie zna, mało komu sprawiłoby szczególną radość. Aby pracownicy nie odliczali godzin do wyjścia z biura, warto organizować również spotkania „po godzinach”, by załoga lepiej się poznała i chętniej przebywała razem.

Zwiększ wynagrodzenie

Na koniec warto rozważyć rozwiązanie, które zwykle przychodzi na myśl jako pierwsze. Większe wynagrodzenie to zwykle większa motywacja, jednak gotówką nie załatwisz wszystkiego. Aby podwyżka na dłuższą metę okazała się motywująca, warto jednak pamiętać, że gotówką nie załatwimy wszystkiego - dobrze zatem pamiętać również o innych elementach, których wdrożenie wcale nie należy przecież do najtrudniejszych.

>> Czytaj także: Jak motywować pracowników? – TOP 3 systemów kafeteryjnych na rynku polskim


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031