Podczas tegorocznej edycji European Rover Challenge zmierzą się ze sobą w zawodach robotycznych drużyny z całego świata. Impreza odbędzie się w dniach 14-16 września 2018 r. w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.
reklama
Główną częścią wydarzenia są międzynarodowe zawody robotyczne, w których zespoły uniwersyteckie konstruujące łaziki rywalizują w konkurencjach analogicznych do zadań wykonywanych przez roboty na powierzchniach Marsa i Księżyca. W tegorocznym finale zmierzy się ze sobą 50 zespołów, w tym rekordowa liczba uczestników z Europy. Polskę reprezentować będzie 15 drużyn z: Politechniki Opolskiej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia, Politechniki Białostockiej, Politechniki Świętokrzyskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Warszawskiego.
Kilkunastoosobowe ekipy przez dwanaście miesięcy przygotowywały w pełni funkcjonalne roboty budowane na wzór obecnego już na Czerwonej Planecie pojazdu Curiosity czy mającego się tam pojawić za dwa lata robota ExoMars. Warunkiem kwalifikacji do kolejnych etapów zawodów, których zwieńczeniem będzie wrześniowy finał, było przekazywanie jurorom kolejnych, coraz bardziej rozbudowanych wersji raportów i dokumentacji technicznej opracowywanych robotów. Finałowe konkurencje i ich wytyczne zostały przygotowane na bazie map drogowych (ang. roadmaps) przyszłych programów robotycznych planowanych przez NASA i ESA.
Po zakończeniu zawodów ich uczestnicy wezmą udział w warsztatach i wykładach mentoringowych prowadzonych przez specjalistów z firm i instytucji sektora kosmicznego.
European Rover Challenge – to impreza otwarta dla szerokiej publiczności. Odwiedzający będą mieli okazję śledzić zmagania robotów marsjańskich i uczestniczyć w pokazach naukowo-technologicznych przybliżających kosmos i korzyści z jego eksploracji. Nowością tegorocznej edycji jest wprowadzenie konkurencji dla publiczności, w której uczestnicy sterując zdalnie małym robotem będą musieli pokonać tor z przeszkodami. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzenia fragmentu bazy kosmicznej MARS 2030 - projektu przestrzeni mieszkalnej dla załogowych statków kosmicznych stworzonego przez Wydział Form Przemysłowych krakowskiej ASP.
Gośćmi specjalnymi European Rover Challenge 2018 będą: założyciel Mars Society – dr Robert Zubrin, kierownik działu robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej, dr Gianfranco Visentin, a także Timothy Peake, pierwszy brytyjski astronauta ESA, który pracował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kosmonauta weźmie udział w ceremonii otwarcia zawodów zaplanowanej na piątek, 14 września 2018 r., a podczas specjalnego wykładu dla publiczności opowie o swojej pracy w ośrodku szkolenia astronautów ESA.
Zawody odbywają się od 2014 roku. Tegoroczna edycja imprezy jest współorganizowana przez Europejską Fundację Kosmiczną, Specjalną Strefę Ekonomiczną „Starachowice” S.A., Powiat Starachowicki oraz Mars Society Polska. Honorowy patronat nad ERC objęła Europejska Agencja Kosmiczna, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Cyfryzacji, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Kosmiczna, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz polski oddział międzynarodowej organizacji inżynierskiej IEEE.
Źródło: Polska Agencja Kosmiczna
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
5 zasad korzystania z dysku SSD pozwalających na uniknięcie "niespodzianek"
|
|
|
|
|
|