Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

5 mitów na temat FinTechu

23-10-2018, 22:35

Według danych ekspertów w pierwszej połowie 2018 r. łączna wartość inwestycji w 875 największych spółkach z branży fintech na świecie osiągnęła wartość 57,9 mld dolarów, czyli ponad 70% więcej, niż w całym 2017 r. Jednak spora grupa osób nadal obawia się korzystania z fintechowych rozwiązań. Eksperci obalają niektóre powszechne mity dotyczące ich funkcjonowania.

Pomimo korzyści płynących z nowych technologii, wciąż spora grupa osób obawia się używania fintechowych rozwiązań. Poniżej eksperci rozprawiają się z pięcioma powszechnie panującymi mitami o fintechach, które się do tego stanu przyczyniły.

1 MIT: Nie rozumiem, czym jest FinTech

2. FAKT: FinTech jest wciąż nową koncepcją dla wielu osób, szczególnie w porównaniu z dużymi bankami funkcjonującymi od kilkunastu lat. Fintechy nie zmieniają funkcji wykorzystania pieniędzy, ale raczej jego dostępności. Obecnie możemy przesyłać pieniądze do rodzin w odległych krajach za pośrednictwem smartfona, tym samym postęp technologiczny eliminuje potrzebę fizycznego odwiedzania oddziału banku. Jednocześnie z roku na rok rośnie świadomość oferty FinTech – trzy lata temu 67% populacji internautów zetknęło się z ofertą tego sektora, a w ubiegłym roku już 84%. W konsekwencji średni poziom korzystania z usług oferowanych przez fintechy wzrośnie z dzisiejszych 33 do 52% cyfrowych klientów w skali globalnej.

2. MIT: Moje dane nie są chronione

2. FAKT: Ze względu na ilość danych osobowych, które firmy FinTech zbierają i przechowują, wiele firm przyjęło środki bezpieczeństwa na poziomie banku i zastosowało je na swoich platformach. Konsumenci mogą również podjąć proaktywne podejście wybierając FinTechy, które oferują solidną politykę prywatności i szyfrowanie, a także przeprowadzają regularne oceny bezpieczeństwa i audyty.

3. MIT: FinTech to Dziki Zachód

3. FAKT: Istnieje również błędne przekonanie, że FinTechy nie są regulowane. To nieprawda. Polskie ustawodawstwo reguluje stosunki handlowe między firmami FinTech, a ich klientami, oferując ochronę i bezpieczeństwo. Obejmuje to zasady dotyczące kontraktowania online oraz fałszywych, wprowadzających w błąd lub zwodniczych oświadczeń i nieuczciwych praktyk. Obecnie wiele banków, instytucji finansowych i pośredników przyjęło i zastosowało FinTech w celu usprawnienia funkcji back-office i zapewnienia klientom wygodnych produktów i usług. Niektóre firmy z sektora nowoczesnych technologii finansowych idą o krok dalej niż banki, aby zdobyć zaufanie klientów. Firmy udzielające pożyczek online pokazują rzeczywiste oprocentowanie rat bez ukrytych opłat. Nowa ustawa antylichwiarska z marca 2016 roku wprowadziła ograniczenia dotyczące oprocentowania kredytów i pożyczek obudowane dodatkowymi obostrzeniami obejmującymi opłaty i prowizje.

4. MIT: FinTechy są zbyt skomplikowane

4. FAKT: Głównym punktem sprzedaży każdej firmy FinTech jest uczynienie finansów prostszymi, wygodniejszymi, bardziej przejrzystymi i bardziej spersonalizowanymi. Wiele osób mylnie zakłada, że usługi świadczone przez fintechy są dostępne tylko przez telefon komórkowy, ale w rzeczywistości większość z nich jest dostępna również za pośrednictwem komputera. Najnowszy telefon komórkowy nie jest zatem potrzebny do uzyskania dostępu do swoich usług.

5. MIT: FinTechy nie są stabilne

5. FAKT: Według prognoz ekspertów wzrastające wymogi regulacyjne ukierunkowane na ochronę konsumentów (np. RODO) i wzrost konkurencji (PSD2) spowodują większą stabilność finansową sektora fintech. W perspektywie najbliższych 2 lat nastąpi wzrost inwestycji w spółki budujące takie rozwiązania. W pierwszej połowie 2018 r. całkowita wartość inwestycji w europejskie firmy z sektora fintech wyniosła 26 mld dol. Dla porównania na drugim miejscu uplasował się rynek azjatycki, gdzie w fintechy zainwestowano 16,8 mld dolarów. Z kolei w samych Stanach Zjednoczonych w firmy z branży zainwestowano 14,2 mld dol.

Źródło: TWINO


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *