Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

5 elementów, na które warto zwrócić uwagę wybierając ekogroszek

26-05-2021, 07:34

Wpisujesz w wyszukiwarkę np. ekogroszek podlaskie i zapewne rozpoczynasz poszukiwania paliwa, które będzie wydajne, pozwoli na zmniejszenie kosztów związanych z utylizacją popiołu, a przy tym będzie na tyle czyste, aby stanowić ekologiczne rozwiązanie generujące zdecydowanie mniej zanieczyszczeń w porównaniu do spalania zwykłego węgla. Całkiem sporo wymagań, ale okazuje się, że znalezienie wysokiej jakości ekogroszku wcale nie jest takie trudne. Wystarczy sprawdzony dostawca i kluczowe parametry paliwa na odpowiednim poziomie.

1. Sprawdzony dostawca

Jaki producent ekogroszku stanowić będzie gwarancję naprawdę wysokojakościowego paliwa? Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź, jak długo obecny jest na rynku konkretny dostawca, skąd pochodzi węgiel kamienny, jaki proponuje, i czy dystrybucja paliwa obejmuje cały kraj. W ten sposób dotrzesz do producenta z doświadczeniem w branży, który będzie w stanie zaoferować Ci najwyższej jakości produkt. Dla przykładu, na https://energobielsk.pl/ realizuje dostawę na terenie całego kraju. Węgiel trafia do Polski w formie surówki, która poddawana jest specjalistycznej obróbce. Dzięki najnowocześniejszej technologii suchego wzbogacania węgla produkt finalny wyróżnia się najlepszymi parametrami, takimi jak: naprawdę wysoka kaloryczność, niska zawartość siarki, bardzo niska zawartość popiołu oraz brak spieków podczas spalania. 

5 elementów, na które warto zwrócić uwagę wybierając ekogroszek

2. Odpowiednia granulacja

Dobrej jakości ekogroszek ma ciemnoszary kolor i wielkość bryłek w granicach od 5 do 25mm. Właściwa granulacja ma tutaj kluczowe znaczenie, bowiem umożliwia spalanie paliwa w nowoczesnych kotłach z automatycznym podajnikiem. 

3. Niska zawartość siarki

Im mniej siarki, tym lepiej. Wysokojakościowy ekogroszek ma jej w swoim składzie do 0,5%. Wyższe stężenie oznaczać będzie większą emisję dwutlenku siarki podczas spalania. A jak wiemy, tego typu gaz jest szkodliwy dla ludzi, zwierząt i całego środowiska naturalnego. Dodatkowo może być przyczyną szybszej erozji kotła. 

4. Niska zawartość popiołu

Najlepszej jakości ekogroszek tzw. klasy Extra Premium marki Energo cechuje się zawartością popiołu na poziomie do 4%. Na uwagę zasługuje fakt, że pozostałe ekogroszki Energo: ekogroszek Popularny i ekogroszek Extra również zawierają znikomą ilość popiołu. 

5. Wysoka kaloryczność

Kaloryczność ekogroszku, czyli jego wartość opałowa powie Ci, jak efektywne będzie spalanie. Wysoką wydajność i niskie zużycie węgla zapewniać będzie kaloryczność od 22 do 28 MJ/KG. Niższe w tym zakresie wartości będzie miał produkt standardowy, wyższe (26-28 MJ/KG) ekogroszek najwyższej jakości. Warto pamiętać, że wysoka kaloryczność węgla pozwala uzyskać dowolną temperaturę wody w układzie centralnego ogrzewania, zapewnia niższą emisję zanieczyszczeń, a także - finalnie - przekłada się na niższy koszt ogrzewania. 

Ostatnie artykuły:

fot. CICfot. Tavex
fot. ann_zima
Tematy pokrewne:  

tag nowptag nolstag ekogroszek