Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

5 elementów istotnych w projektowaniu współczesnych miast

14-05-2019, 19:28

Podejście do projektowania miejskiej przestrzeni ewoluuje wraz ze stylem życia jej mieszkańców. Miasta muszą również przystosować się do skutków zmian klimatu. Architekci i projektanci powinni ponadto nadążać za najnowszymi trendami w branży.

robot sprzątający

reklama


Mieszkańcy miast mają coraz większe oczekiwania. Warunki pogodowe i społeczne drastycznie się zmieniają również wpływając na architekturę aglomeracji. Na co w sposób szczególny trzeba zwrócić uwagę przy ich projektowaniu?

Jakość życia mieszkańców

Nikt już nie bagatelizuje wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzi. Dla samopoczucia bardzo ważna staje się obecność zieleni. Jednocześnie odpowiednio zaplanowana przestrzeń może sprzyjać aktywności fizycznej na zewnątrz, nawiązywaniu relacji społecznych czy wypoczynkowi i radzeniu sobie ze stresem.

Wielofunkcyjność

W nowoczesnych miastach coraz ważniejsze staje się łączenie funkcji zarówno na poziomie przestrzeni, jak i usług oraz znajdowanie w mieście takich miejsc, które w naturalny sposób stanowią węzły komunikacyjne. W centrach przesiadkowych płynnie przenikają się różne rodzaje ruchu – od komunikacji publicznej i samochodów po rowery, ruch pieszy i sport miejski. Można się tam nie tylko przesiąść się w inny środek transportu, lecz także zrobić zakupy, skorzystać z usług czy z oferty rekreacji. Takie miejsca stają się przestrzeniami życia społecznego oraz zachęcają do aktywności fizycznej i wyboru zrównoważonych form mobilności.

Odporność

Z powodu zmiany klimatu miasta coraz częściej muszą mierzyć się z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i kataklizmami. Dlatego niezbędna jest takie projektowanie i planowanie przestrzeni miejskiej, aby była ona przygotowane na nagłe zmiany. Wyzwania, z jakimi zmagają się miasta, są bardzo różne – niektóre ośrodki muszą radzić sobie z ulewnymi deszczami, podtopieniami i wysokim poziomem morza, inne z wysokimi temperaturami, małymi zasobami wodnymi i pożarami.

Wszystkie rozwiązania powinny się opierać na wykorzystywania lokalnych zasobów (np. szarej wody, wody burzowej), powrocie do zrównoważonej gospodarki wodnej (zielona i niebieska architektura) i projektowaniu przestrzeni publicznych tak, aby rozwiązywały one problemy, a nie je generowały (place wodne, które w przypadku nadmiaru wody okresowo zmieniają swoją funkcję, ograniczenie ciemnych fasad). Ważne jest także tworzenie dużej ilości miejsc zacienionych, które pomagają mieszkańcom przetrwać coraz bardziej upalne miesiące letnie.

Czystość

Obok zanieczyszczenia powietrza na jakość życia mieszkańców miast negatywnie wpływają także zanieczyszczenie światłem i hałasem. Z tego powodu niektóre samorządy przyjmują strategie świetlne, w których zapisane są m.in. zasady oświetlania i wygaszania poszczególnych obszarów miasta. Pozwala to chronić ludzi, ale również zwierzęta przed negatywnymi skutkami nadmiaru sztucznego oświetlenia (np. pogorszeniem jakości snu) i ograniczać koszty.

Przeciwdziałać zanieczyszczeniu hałasem można natomiast m.in. poprzez wprowadzanie rozwiązań z zakresu zrównoważonej mobilności i promowaniu cichych środków transportu, takich jak pojazdy elektryczne.

Całoroczność

Dobrze zaprojektowane przestrzenie publiczne i usługi działają przez cały rok, niezależnie od klimatu panującego w danym mieście. Projektowanie całoroczne to zachęcanie do aktywności na powietrzu o każdej porze roku.

W zimie można to osiągnąć chociażby poprzez zapobieganie tworzeniu się przeciągów, zwiększanie różnorodności zimowej infrastruktury rekreacyjnej i sportowej czy też wykorzystywanie iluminacji świetlnych oraz innych form nawiązujących do problemu znikomego nasłonecznienia. Z drugiej strony należy pamiętać o coraz częstszych falach upałów w porze letniej – mieszkańcy powinni mieć możliwość skrycia się w cieniu oraz przebywania wśród zieleni i wody, które obniżają temperaturę otoczenia.

Źródło: Renault


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Kto inwestuje w e-commerce?



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E