Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czy to wynik kolejnego "niezamówionego testu penetracyjnego", takiego jak ten, o którym media rozpisywały się pod koniec stycznia? Otóż nie. Powyższe dane pochodzą z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP opublikowanego przez rządowy CERT.

robot sprzątający

reklama


W styczniu br. bliżej nieznany "pentester" przebadał strony w domenie .gov.pl (i nie tylko), znajdując na wielu z nich bardziej i mniej poważne błędy. Wyniki audytu zostały upublicznione za pośrednictwem Pastebinu. Dziennik Internautów zwrócił się wówczas do CERT.GOV.PL z pytaniem, jak rządowi eksperci od bezpieczeństwa oceniają powagę sytuacji.

Skierowano nas do rzecznika Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - wiadomo, CERT.GOV.PL działa w strukturze Departamentu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego ABW. Rzecznik udzielił nam wymijającej odpowiedzi, z której wynikało, że ocenę ekspertów poznamy po udostępnieniu przez nich raportu rocznego (zob. Jak poważne są luki na rządowych stronach? CERT nie podzieli się swoją opinią).

Tuż przed świętami wielkanocnymi został opublikowany Raport o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP w 2014 roku. Ech, gdyby anonimowy "penterster" przeprowadził swoje badanie nie w styczniu, a w grudniu, już byśmy wiedzieli, co o nim myśli rządowy CERT, a tak - niestety - musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać jeszcze rok. Wspomniany raport warto jednak przejrzeć. Wśród statystyk i opisów zagrożeń uznanych za najważniejsze znajdziemy także garść informacji o stanie zabezpieczeń stron należących do administracji publicznej.

Statystyka wykrytych podatności w witrynach WWW należących do administracji publicznych, według poziomu zagrożenia

Jak już wspomniałam w tytule, CERT.GOV.PL przebadał 34 strony należące do 12 instytucji państwowych, znajdując w sumie 446 luk. W raporcie nie znajdziemy informacji o tym, jakie strony poddano testom. Wiadomo tylko, że liczba badanych stron z roku na rok spada, co rządowi eksperci tłumaczą m.in. rozbudowaną strukturą serwisów, która wydłuża proces testowania.

Liczbowy rozkład podatności przeskanowanych stron z podziałem na istotność błędów w porównaniu z poprzednimi latami

Na kolejnych wykresach widać procentowy rozkład najpoważniejszych i najpopularniejszych błędów znalezionych w ubiegłym roku na stronach instytucji rządowych (można kliknąć, aby powiększyć). Jak czytamy w raporcie: Na jednej z badanych stron wykorzystanie podatności SQL Injection skutkowało bezpośrednim, zdalnym i nieautoryzowanym dostępem do haseł użytkowników przechowywanych w bazie danych w postaci niezaszyfrowanej. W nielicznych przypadkach - stosując SQL Injection - atakujący mógł uzyskać dostęp do bazy danych na uprawnieniach administratora.

Procentowy rozkład najpoważniejszych i najpopularniejszych błędów znalezionych na stronach instytucji rządowych

Z całym raportem można zapoznać się poniżej, istnieje też oczywiście możliwość pobrania go ze strony zespołu CERT.GOV.PL.

Raport o stanie bezpieczenstwa cyberprzestrzeni RP w 2014 roku by Dziennik Internautów


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *