Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

4 na 5 ataków przy użyciu szkodliwego oprogramowania powoduje problemy, a 1 na 3 skutkuje utratą pieniędzy

Piotr Kupczyk 21-10-2015, 21:44

Badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab i B2B International ujawniło, że niemal połowa internautów (45%) natrafiła na szkodliwe oprogramowanie w ostatnim roku i w większości przypadków (81%) miało to negatywny wpływ na urządzenia i dane użytkowników.

Szkodliwe oprogramowanie było najczęściej wykrywane na komputerach z systemem Windows – 83% użytkowników tego systemu przyznało, że problem ten dotknął ich w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jednak użytkownicy systemów Android i Mac OS X również nie byli odporni na to zagrożenie – na infekcję swojego urządzenia wskazało odpowiednio 13% i 6% użytkowników.

12% użytkowników uważa, że ich urządzenie zostało zainfekowane po odwiedzeniu podejrzanej strony internetowej. Z kolei 8% respondentów wskazywało jako źródło infekcji swojego urządzenia nośnik USB innej osoby, inne zainfekowane urządzenie oraz zainstalowanie szkodliwej aplikacji podszywającej się pod legalny program. Natomiast kolejne 7% badanych przyznało, że ich urządzenie zostało zainfekowane po otwarciu załącznika do poczty e-mail. Większa część respondentów, 13%, nie potrafiła wyjaśnić, w jaki sposób szkodliwe oprogramowanie znalazło się na ich urządzeniu.

Warto zauważyć, że cztery na pięć infekcji spowodowały problemy właścicielom zainfekowanych urządzeń. Najczęściej (35% przypadków) użytkownicy odnotowywali spowolnienie działania komputera, 30% respondentów stało się celem nachalnej reklamy (np. przeglądarka przekierowywała ich na niechciane strony), podczas gdy 20% badanych znalazło na swoich urządzeniach niechciane programy. Do najgroźniejszych skutków infekcji należały zmiany w ustawieniach przeglądarki lub systemu operacyjnego bez wiedzy użytkownika (17%), utrata (10%) lub kradzież (8%) danych osobistych, nieautoryzowane publikacje lub „polubienia” na portalach społecznościowych (9%) oraz włamania do kamer internetowych (6%).

Zobacz także:

Bezpieczny system w praktyce. Wyższa szkoła hackingu i testy penetracyjne

Chcesz sprawdzić, czy Twój system jest bezpieczny? Zaatakuj go! Najskuteczniej zrobisz to z wykorzystaniem testów penetracyjnych.*

Ponadto respondenci wymieniali konieczność zapłacenia cyberprzestępcom w celu odblokowania urządzenia (11% przypadków) lub odszyfrowania prywatnych plików (6%) jako skutek infekcji oprogramowaniem ransomware. Ogólnie co trzeci użytkownik (33%) poniósł straty finansowe w wyniku infekcji szkodliwym oprogramowaniem. Oprócz zapłacenia okupu przestępcom ofiary musiały wydać pieniądze na przywrócenie danych lub sprzętu do działania, na oprogramowanie umożliwiające wyeliminowanie skutków infekcji, a niektórzy byli nawet zmuszeni kupić nowy komputer. W przypadkach, gdy zostały poniesione straty finansowe, średni koszt ataku wynosił 160 dolarów.

- Kosztów i nieprzyjemnych skutków infekcji szkodliwego oprogramowania można uniknąć, jeśli tylko wykaże się trochę rozwagi. Należy, na przykład, unikać podłączania niesprawdzonych nośników USB do komputera, korzystać jedynie z oficjalnych sklepów z aplikacjami, dopilnować, aby system operacyjny i aplikacje były aktualizowane, a przed otwarciem plików przeskanować je przy użyciu rozwiązania bezpieczeństwa. Umiejętność przewidzenia potencjalnych problemów i podjęcie odpowiednich środków zaradczych to klucz do tego, aby pozostać bezpiecznym – wyjaśnia Elena Karczenko, szefowa działu odpowiedzialnego za zarządzanie produktami konsumenckimi, Kaspersky Lab.

Zobacz pełne wyniki badania.

ataki szkodliwego oprogramowania

Autor: Piotr Kupczyk, Kaspersky Lab

* Linki afiliacyjne. Kupując książki poprzez te linki wspierasz funkcjonowanie redakcji Dziennika Internautów.

porównywarka ubezpieczeń OC
« Maj 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031