Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Aż 10 firm zaangażowanych było w zmowę cenową na rynku pamięci operacyjnych. Komisja Europejska długo prowadziła postępowanie, jednak opłaciło się ono - stwierdzono naruszenie unijnych przepisów i nałożono wysokie grzywny.

Aż 8 lat trwało postępowanie Komisji Europejskiej w zakresie zmowy cenowej na rynku pamięci DRAM. Wtedy to firma Micron poinformowała unijne władze o istnieniu kartelu, którego działalność szkodzi konsumentom. Wczoraj Bruksela wydała decyzję, w której stwierdziła naruszenie unijnych przepisów w sprawie uczciwej konkurencji. Nałożyła również kary finansowe w łącznej wysokości 331 273 800 euro na dziewięć firm. Jedynie Micron, za swoją współpracę, została z niej zwolniona.

Decyzja Komisji dotyczy firm Micron, Samsung, Hynix, Infineon, NEC, Hitachi, Mitsubishi, Toshiba, Elpida oraz Nanya. Unijne władze i tak okazały się dość łaskawe - dzięki współpracy wysokość kary została obniżona dla pięciu firm - o 45 procent (Infineon, jedyny europejski producent w tym gronie), 27 procent (Hynix) oraz 18 procent (Samsung, Elpida, NEC). Oprócz tego wszystkim firmom, za wypracowanie porozumienia z KE, kara została obniżona o 10 procent.

Najwyższą karę zapłacić musi koreański Samsung - 145,73 mln euro, najniższą z kolei Nanya - zaledwie 1,8 mln euro. Infineon i Hynix mają do zapłaty po ponad 50 mln euro.

Kartel, według ustaleń Komisji, funkcjonował w okresie od 1 lipca 1998 do 15 czerwca 2002 roku. Współpraca w jego zakresie polegała przede wszystkim na wymianie tajnych informacji, głównie w kontaktach dwustronnych, na podstawie których podejmowane były decyzje cenowe w odniesieniu do głównych producentów komputerów.

Podobne postępowania w Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych nie przyniosły spodziewanych efektów - nie stwierdzono tam działań prawnie zakazanych.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

314 mln sprzedanych telefonów

Źródło: Komisja Europejska