23andMe: przez DNA do korzeni

21-11-2007, 19:56

Badanie kodu genetycznego DNA, analiza i wyjaśnienie cech genetycznych oraz możliwość porównywania genomów przy pomocy aplikacji internetowych to oferta nowej amerykańskiej firmy 23andMe. Założycielami spółki są Linda Avey oraz Anne Wojcicki, żona Sergeya Brina, jednego z współtwórców wyszukiwarki Google.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Za 999 dolarów każdy mieszkaniec USA będzie mógł zbadać swój kod genetyczny DNA. Zapisy na badania dokonywane będą poprzez stronę internetową 23andMe, reszta procesu - dostarczenie i odesłanie klientowi testu - odbędzie się pocztą tradycyjną.
Wyniki badania mają być następnie opracowane w przystępnej dla laika formie i, w ciągu 4 do 6 tygodni od dostarczenia testu, umieszczone na prywatnych kontach klientów w serwisie 23andMe.

Dzięki uzyskanym w ten sposób informacjom Amerykanie będą mogli poznać swoje cechy dziedziczne, a nawet - jak twierdzą twórcy przedsięwzięcia - ukryte talenty. Kod DNA pozwoli uczestnikom testu dowiedzieć się także czegoś więcej o ich przodkach, porównać swoje genomy z rodziną i znajomymi (pod warunkiem ich uczestnictwa w projekcie), a także - z czym wiązane są największe nadzieje - uzyskać możliwość skonsultowania wyników ze specjalistami pod kątem podatności na niektóre choroby genetyczne.

Przedsięwzięcie nazwano 23andMe od 23 par chromosomów tworzących ludzki genom. W zamyśle twórców 23andMe jest stworzenie społeczności, która poprzez aktywny udział w testach i analizowaniu swoich wyników na specjalnie ku temu stworzonej platformie internetowej, doprowadzi do lepszego poznania ludzkiego genomu, zrozumienia chorób dziedzicznych i znalezienia na nie lekarstw.

Wraz ze zwiększaniem się liczby przebadanych osób, zyskają oni możliwość wzięcia udziału w dalszych badaniach naukowych, które dać mogą odpowiedzi na nurtujące genetyków pytania. W szczególności chodzić będzie o poznanie prawdopodobieństwo zachorowania na konkretne odmiany raka, czy poznanie predyspozycji do reakcji niepożądanych na stosowane leki.

Przedstawiciele 23andMe zastrzegają przy tym, że nie będzie możliwe automatyczne poznanie predyspozycji każdego zbadanego pod kątem zachowania na raka, chorobę Alzheimera czy cukrzycę, a jedynie konsultacja konkretnych przypadków z genetykami.

Jako, że dane zawarte w ludzkim genomie są niezwykle wrażliwe, firma zapewnia, że zrobiła wszystko, co w jej mocy, by nie dostały się one w niepowołane ręce. Nie jest tajemnicą, że firmy ubezpieczeniowe czy banki zrobiłyby z tych informacji odpowiedni użytek, utrudniając klientom zawarcie polisy czy zaciągnięcie kredytu.

W przedsięwzięcie 23andMe zainwestowały takie firmy, jak Genentech Inc., Google Inc. oraz New Enterprise Associates.

www.23andMe.com


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


Tematy pokrewne:  

tag testytag Googletag genomtag genetykatag 23andMe
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.