Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Badanie kodu genetycznego DNA, analiza i wyjaśnienie cech genetycznych oraz możliwość porównywania genomów przy pomocy aplikacji internetowych to oferta nowej amerykańskiej firmy 23andMe. Założycielami spółki są Linda Avey oraz Anne Wojcicki, żona Sergeya Brina, jednego z współtwórców wyszukiwarki Google.

robot sprzątający

reklama


Za 999 dolarów każdy mieszkaniec USA będzie mógł zbadać swój kod genetyczny DNA. Zapisy na badania dokonywane będą poprzez stronę internetową 23andMe, reszta procesu - dostarczenie i odesłanie klientowi testu - odbędzie się pocztą tradycyjną.
Wyniki badania mają być następnie opracowane w przystępnej dla laika formie i, w ciągu 4 do 6 tygodni od dostarczenia testu, umieszczone na prywatnych kontach klientów w serwisie 23andMe.

Dzięki uzyskanym w ten sposób informacjom Amerykanie będą mogli poznać swoje cechy dziedziczne, a nawet - jak twierdzą twórcy przedsięwzięcia - ukryte talenty. Kod DNA pozwoli uczestnikom testu dowiedzieć się także czegoś więcej o ich przodkach, porównać swoje genomy z rodziną i znajomymi (pod warunkiem ich uczestnictwa w projekcie), a także - z czym wiązane są największe nadzieje - uzyskać możliwość skonsultowania wyników ze specjalistami pod kątem podatności na niektóre choroby genetyczne.

Przedsięwzięcie nazwano 23andMe od 23 par chromosomów tworzących ludzki genom. W zamyśle twórców 23andMe jest stworzenie społeczności, która poprzez aktywny udział w testach i analizowaniu swoich wyników na specjalnie ku temu stworzonej platformie internetowej, doprowadzi do lepszego poznania ludzkiego genomu, zrozumienia chorób dziedzicznych i znalezienia na nie lekarstw.

Wraz ze zwiększaniem się liczby przebadanych osób, zyskają oni możliwość wzięcia udziału w dalszych badaniach naukowych, które dać mogą odpowiedzi na nurtujące genetyków pytania. W szczególności chodzić będzie o poznanie prawdopodobieństwo zachorowania na konkretne odmiany raka, czy poznanie predyspozycji do reakcji niepożądanych na stosowane leki.

Przedstawiciele 23andMe zastrzegają przy tym, że nie będzie możliwe automatyczne poznanie predyspozycji każdego zbadanego pod kątem zachowania na raka, chorobę Alzheimera czy cukrzycę, a jedynie konsultacja konkretnych przypadków z genetykami.

Jako, że dane zawarte w ludzkim genomie są niezwykle wrażliwe, firma zapewnia, że zrobiła wszystko, co w jej mocy, by nie dostały się one w niepowołane ręce. Nie jest tajemnicą, że firmy ubezpieczeniowe czy banki zrobiłyby z tych informacji odpowiedni użytek, utrudniając klientom zawarcie polisy czy zaciągnięcie kredytu.

W przedsięwzięcie 23andMe zainwestowały takie firmy, jak Genentech Inc., Google Inc. oraz New Enterprise Associates.

www.23andMe.com

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag testytag Googletag genomtag genetykatag 23andMe