Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

22 mln euro na kompatybilność rejestrów medycznych

03-07-2008, 07:40

Lekarz w Unii Europejskiej powinien mieć dostęp nie tylko do danych pacjentów ze swojego kraju, ale także obywateli innych państw członkowskich, którzy mogą w podróży potrzebować pomocy. Dlatego Komisja Europejska podjęła dwie nowe inicjatywy mające na celu ułatwienie wymiany danych pomiędzy rejestrami medycznymi różnych państw.

robot sprzątający

reklama


- Podróże w Unii Europejskiej są uważane za oczywiste, do momentu, w którym coś pójdzie nie tak – mówiła Viviane Reding, komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów - Dlatego właśnie inicjatywy UE w zakresie e-zdrowia mają usuwać bariery językowe, administracyjne i techniczne, ułatwiając korzystanie z opieki zdrowotnej także w czasie pobytu poza ich własnym krajem.

Nowe inicjatywy to: zalecenie w sprawie transgranicznej interoperacyjności elektronicznych rejestrów medycznych (electronic health record – EHR) oraz projekt Inteligentnych Otwartych Usług (Smart Open Services – SOS).

W ciągu najbliższych 3 lat projekt SOS otrzyma środki w wysokości ponad 22 mln euro. Uczestniczy w nim 12 państw członkowskich oraz podmioty gospodarcze. Projekt ten ma likwidować trudności z jakimi spotykają się lekarze w przypadku pacjentów poszukujących pomocy medycznej w czasie pobytu za granicą.

Wśród trudności tych należy wymienić przepisanie kolejnej dawki ważnego leku zgubionego przez pacjenta, informowanie lekarzy posługujących się obcym językiem o stanie zdrowia pacjenta, diagnozowanie chorób itd. Chociaż kilka państw członkowskich posiada już elektroniczne rejestry medyczne, niejednokrotnie nie ma możliwości przekazywania danych między takimi (krajowymi) systemami.

SOS będzie dążył do zapewnienia kompatybilności elektronicznych informacji medycznych niezależnie od ich języka czy zaawansowania technologicznego, bez potrzeby ustanawiania wspólnego systemu w całej Europie. Pozwoli to pracownikom służby zdrowia na elektroniczny dostęp do danych pacjenta z innego kraju, w ich własnym języku, przy użyciu różnych technologii i systemów. Rozwiązanie to umożliwi także aptekom elektroniczne przetwarzanie recept z innych państw członkowskich. W nagłych przypadkach dostęp do informacji medycznych może uratować wiele ludzkich istnień.

Z kolei zalecenie w sprawie transgranicznej interoperacyjności systemów elektronicznych rejestrów medycznych (EHR) jest pierwszym dokumentem Wspólnoty kompleksowo opisującym kroki, które państwa członkowskie powinny podjąć w celu ustanowienia rejestru medycznego kompatybilnego z systemami innych państw członkowskich. Głównym celem jest umożliwienie pacjentom dostępu, w dowolnym miejscu i czasie, do ważnych informacji na ich temat przechowywanych w systemach elektronicznych rejestrów medycznych.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Źródło: Komisja Europejska