Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

13 poważnych cyberwłamań do systemów NASA w roku 2011

04-03-2012, 12:40

Zeznając przed Kongresem, Paul Martin - inspektor generalny NASA - powiedział, że w zeszłym roku doszło do 13 włamań do systemów komputerowych agencji, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

W tym tygodniu odbyło się przed Kongresem przesłuchanie przedstawiciela NASA, który przekazał informacje dotyczące włamań do systemów NASA. Wspomniał on o 13 poważnych atakach, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo państwa - podaje agencja Reuters. Agenda zajmuje się bowiem krytycznymi badaniami naukowymi oraz misjami kosmicznymi, które mają znaczenie nie tylko dla rozwoju naukowego, ale także dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

Czytaj także: Policja zatrzymała włamywacza do NASA

I tak chociażby w listopadzie zeszłego roku odkryto włamanie do Jet Propulsion Laboratory (JPL), którego dokonano z wykorzystaniem adresu IP w Chinach. W tym momencie zarządza 23 misjami kosmicznymi, w tym na Marsa, Jowisza i Saturna. Według Martina włamywacze zyskali pełen dostęp do systemów komputerowych jednostki, co pozwoliło im skopiować, zmienić czy wykasować ważne pliki, stworzyć nowe konta użytkowników i zainstalować oprogramowanie, które później mogłoby zostać wykorzystane do kradzieży danych dostępowych prawdziwych pracowników. Udało im się także zmodyfikować logi, przez co ich aktywność długo pozostawała niezauważona.

Problemem NASA jest także zabezpieczanie komputerów. Podczas kontroli stwierdzono, że dane na nich znajdujące się nie są zaszyfrowane. Agenda zbyt wolno zmienia swoje procedury w tym zakresie. Gdy skradzione zostały niektóre z laptopów okazało się, że znajdowały się na nich kody sterujące Międzynarodową Stacją Kosmiczną, jak również tajne informacje dotyczące programów Orion oraz Constellation.

Rzecznik NASA powiedział, że Agencja bardzo poważnie traktuje zagadnienia związane z bezpieczeństwem, a działalność Stacji Kosmicznej ani przez moment nie była zagrożona w wyniku wycieku danych dotyczących jej operacji. Mimo tych zapewnień można mieć sporo wątpliwości, czy faktycznie bezpieczeństwo danych ma odpowiednio wysoki priorytet, skoro dochodzi nie tylko do kradzieży komputerów, ale także tego, że informacje na nich się znajdujące nie są odpowiednio zabezpieczone.

Czytaj także: NASA sprzedała komputery z tajnymi danymi


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Reuters