1,25 mld zł na poddziałanie Badania na rynek. Nowy nabór

21-03-2018, 18:27

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) rozpoczęła przyjmowanie wniosków o dofinansowanie inwestycji w poddziałaniu Badania na rynek. W tej edycji o wsparcie może ubiegać się więcej firm z sektora MŚP.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Dla kogo "Badania na rynek"?

Celem rozpoczętego 20 marca konkursu jest zwiększanie innowacyjności polskiej gospodarki, której motorem mają być mikro-, małe i średnie firmy. Ubiegać się o wsparcie mogą firmy, które:

  • zrealizowały wcześniej wewnętrzne prace badawcze albo
  • wprowadziły je we współpracy z uczelniami i planują na podstawie wyników tych prac wprowadzić do sprzedaży nowy produkt o innowacji na skalę co najmniej krajową.

Nowy produkt musi być zawsze oparty o wyniki prac B+R.

Nowością jest możliwość uzyskania dofinansowania na wdrożenie innowacji opartych o wyniki prac B+R zakupionych przez firmę na rynku. Premiowane będą jednak prace samodzielnie przeprowadzone lub na zlecenie przedsiębiorcy ponieważ otrzymać można dodatkowe 2 punkty.

Efektem wyników prac ma być wprowadzenie na rynek nowych albo znacząco poprawionych produktów (wyrobów lub usług), które cechuje ulepszenie np.:

  • charakterystyki technicznej,
  • materiałów,
  • wbudowanego oprogramowania oraz
  • funkcjonalności.

Dzięki ulepszeniu produkt ma posiadać cechy lub funkcje, których wcześniej nie miał, będąc jednocześnie innowacją w skali krajowej.

Kiedy i jak się zgłaszać?

Nabór będzie prowadzony w pięciu rundach. Pierwsza potrwa do 9 maja, ostatnia zakończy się 5 grudnia 2018 r. Wnioski o dofinansowanie projektu można złożyć wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem Generatora Wniosków dostępnego na stronie internetowej PARP.

Informacje o finansach

Pula środków na konkurs ogólny wynosi 750 mln zł, a na konkurs dla średnich miast – 500 mln zł. Środki dla średnich miast są o 100 mln większe niż w ubiegłym roku. Lista miast średnich została rozszerzona o miejscowości i gminy do nich przylegające - obecnie lista liczy ponad 800 pozycji.

Maksymalne wsparcie jednego projektu wynosi 20 mln zł. Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych wynosi 5 mln zł bez względu na wielkość przedsiębiorstwa (tyle samo dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw). Maksymalna intensywność dofinansowania na wydatki inwestycyjne może sięgać nawet 70% inwestycji.

Projekty z szansą

Rozstrzygającym kryterium oceny wniosków jest innowacyjność. Ocena w kryterium innowacyjności odbywa się na podstawie wskaźników, odnoszących się do nowych cech produktu lub jego funkcjonalności, które zawarto we wniosku. 

Premiowane będą projekty związane z wdrożeniem wyników prac badawczo-rozwojowych, objętych ochroną patentową. Dodatkowe punkty uzyskają projekty z sektora tzw. wysokich technologii oraz o innowacyjności na skalę większą niż krajowa.

Kluczowa jest dokumentacja B+R - przedsiębiorca musi dysponować wynikami prac badawczo-rozwojowych, które mają bezpośredni związek z wdrażaną innowacją. 

Przedsiębiorca musi również udokumentować zdolność do sfinansowania projektu.

Strona konkursu

Źródło: PARPSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.