14 marca br. wicepremier Grzegorz Schetyna i Viviane Reding, komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów oficjalnie uruchomili polską stronę internetową poświęconą numerowi alarmowemu 112. Co ciekawe, Polacy pozytywnie wyróżniają się na tle innych nacji europejskich jeśli chodzi o wiedzę na temat tego numeru alarmowego.
reklama
Witryna znajdującą się pod adresem www.112.gov.pl zawiera m.in. podstawowe informacje o numerze 112 oraz porady w jakich sytuacjach korzystać z numeru alarmowego i jak zrobić to za granicą.
Internauci znajdą tam również dział aktualności, sekcję z przepisami prawnymi dotyczącymi ratownictwa oraz numerów alarmowych, katalog stron numerów alarmowych w innych krajach europejskich oraz listę innych numerów alarmowych działających w Polsce.
112.gov.pl na razie działa w polskiej i angielskiej wersji językowej, wkrótce ma pojawić się jeszcze wersja francuska. Ponadto, oprócz standardowej witryny, przygotowano jej odchudzoną wersję dla użytkowników urządzeń przenośnych (PDA) oraz tekstową - dla osób niepełnosprawnych.Przypomnijmy, że jeszcze niedawno Komisja Europejska podała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich za opóźnienia we wprowadzaniu podstawowych funkcjonalności tego numeru na polskim gruncie, czyli lokalizacji osoby dzwoniącej z prośba o pomoc.
Groźba kary zdaje się dodała skrzydeł polskim decydentom - błyskawicznie udało im się przygotować i opublikować ustawę otwierającą drogę do utworzenia systemu pozwalającego na lokalizację osoby dzwoniącej na numer alarmowy 112.To przekonało Komisję Europejską, która dostrzegłwszy postęp w tej sprawie zawiesiła postępowanie w Trybunale Sprawiedliwości o ukaranie Polski za opieszałe wdrażanie systemu. Podczas spotkania inaugurującego wspomniany serwis minister Schetyna zapewnił, że rząd zrobi wszystko, aby rozwiązać problemy związane z działaniem numeru 112 w naszym kraju: "Zamykamy etap przygotowań i otwieramy etap realizacji".
Komisarz Reding jest zdania, że tego typu przedsięwzięcia, jak serwis informacyjny o numerze alarmowym 112, są niezwykle użyteczne. Co więcej, przytoczyła dane, z których wynika, że aż 56% Polaków wie czym jest i w jakich sytuacjach może być nieodzowny numer 112. Możemy stanowić wzór dla pozostałych Europejczyków - w pozostałych państwach wspólnoty wiedzę o tym numerze ma nieco ponad 20% obywateli.
Jak zapewnili przedstawiciele MSWiA alarmowy numer 112 ma być w pełni funkcjonalny na przełomie maja i czerwca 2008 roku.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|