Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Taki wniosek płynie z badania firmy Kaspersky Lab przeprowadzonego we współpracy z organizacją Association of Independent Research Centres. Niestety, chęci noszenia wrażliwych informacji przy sobie nie towarzyszy ich należyta ochrona - z hasła zabezpieczającego dostęp do smartfona korzysta niewiele ponad połowa ankietowanych, choć funkcję taką posiada każde urządzenie tego typu.

robot sprzątający

reklama


Dane przechowywane w smartfonach
fot. Kaspersky Lab - Dane przechowywane w smartfonach
Zamieszczony obok wykres pokazuje, jakie dane Europejczycy przechowują na swoich urządzeniach. Z badania wynika, że liczba przypadków naruszenia prywatności poprzez przeglądanie informacji zawartych w smartfonie zależy od wieku właściciela (najczęściej przytrafia się ludziom w przedziale od 14 do 24 lat) i nie ma żadnego związku z płcią. Dość interesujący jest rozkład statystyk dotyczących tego rodzaju naruszeń według państwa. Okazuje się, że ich ofiarą częściej padali ankietowani z Włoch (41%) oraz Hiszpanii (38%) niż z Francji (29%) i Wielkiej Brytanii (22%).

W takiej sytuacji nie powinno dziwić, że tylko 47% Brytyjczyków chroni dostęp do swego smartfonu hasłem. Pod względem stosowania tego zabezpieczenia prowadzi Hiszpania (68%), kolejne miejsca zajmują Francja (65%) i Włochy (58%).

>> Czytaj także: Pracownicy mało dbają o bezpieczeństwo służbowych smartfonów

Z ankiety ponadto wynika, że 10% respondentów co najmniej raz zgubiło telefon komórkowy, podczas gdy 11% doświadczyło kradzieży tego urządzenia. Dla porównania, portfele zostały zgubione przez 13% badanych, a 12% z nich padło ofiarą kradzieży portfela, natomiast w przypadku kart kredytowych odsetek ten wynosi odpowiednio 13% i 10%.

Użytkownicy smartfonów uważają, że ryzyko zainfekowania ich szkodliwym oprogramowaniem jest niewielkie - jedynie 27% badanych jest bardzo zaniepokojonych taką możliwością. Ankietowani o wiele bardziej martwią się infekcją komputerów stacjonarnych (51% jest nią bardzo zaniepokojonych), na drugim miejscu znajdują się notebooki oraz netbooki (48%), następnie tablety (45%) oraz czytniki e-booków (36%). Użytkownicy bardziej przejmują się nawet bezpieczeństwem konsol do gier wideo (29%). Nieco lepiej wygląda sytuacja w przypadku informacji osobistych - respondenci oceniają ryzyko utraty danych znajdujących się na smartfonie i komputerze stacjonarnym jako niemal takie samo.

>> Czytaj także: Mobilny Zeus atakuje Androida

W ramach ankiety przebadano ponad 1600 użytkowników smartfonów w czterech państwach europejskich: Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech oraz Hiszpanii. Respondenci (około 400 osób z każdego kraju) mieli ukończone 14 lat, 60% z nich było płci męskiej. Ankieta została przeprowadzona za pośrednictwem internetu w styczniu 2011 roku. Z pełnym raportem można zapoznać się na stronie Kaspersky Lab.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Kaspersky Lab



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E