Rynek pracy w IT też odrabia straty

27-07-2010, 13:33

Na rynku IT programiści mają wciąż największe szanse na zatrudnienie. Poszukiwani sa także specjaliści od telekomunikacji. Liczba ofert generalnie wzrasta, ale więcej jest także osób poszukujących zatrudnienia w tym sektorze.

Niedawno wspominaliśmy w DI o lepszej sytuacji na rynku pracy. Teraz półroczny raport serwisu infoPraca.pl potwierdza, że rośnie liczba ofert pracy także w sektorze IT. 

Ponad 8 tys. propozycji zatrudnienia pojawiło się w infoPraca.pl w ciągu ostatnich 6 miesięcy. W porównaniu do pierwszego półrocza 2009 liczba ofert pracy związanych z branżą IT wzrosła znacząco, bo o 35%. 

W ciągu ostatniego półrocza najwięcej nowych ofert pracy było kierowanych do programistów i odnotowano tu wzrost aż o 15%. Najwięcej pracy czeka na programistów specjalizujący się w językach Java, C/C++, PHP, MySQL, PL/SQL oraz dla osób trudniących się budową stron i aplikacji internetowych.

>>> Czytaj: Rynek pracy: jest szansa na trwały wzrost

Dużym zainteresowaniem ze strony pracodawców w ciągu ostatniego półrocza cieszyli się specjaliści od rozwiązań telekomunikacyjnych (14%) i konsultingu (11%) W mniejszym stopniu, ale poszukiwani byli także specjaliści z zakresu e-Commerce (10%), systemów ERP (4%), kontroli jakości (4%) i zarządzania projektami (3%) a także konsultanci i wdrożeniowcy (11% ofert pracy z branży IT).

Odnotowany w 2009 roku spadek sprzedaży sprzętu komputerowego przełożył się także na rynek pracy dla specjalistów w tej dziedzinie. O prawie 10% w porównaniu do pierwszego półrocza 2009 zmniejszyła się liczba ofert w branży Hardware. Oferty dla fachowców zajmujących się budową sprzętu komputerowego to już tylko niecałe 11% propozycji pracy w branży IT.

Szacowane zarobki na stanowiskach w branży IT
fot. - Szacowane zarobki na stanowiskach w branży IT

Chętni do pracy muszą liczyć się z konkurencją. W ostatnim półroczu wzrosła średnia liczba osób aplikujących na jedną ofertę pracy w branżach związanych z IT, z 38 do 47. W ciągu ostatnich 6 miesięcy najwięcej chętnych aplikowało na ogłoszenia pochodzące z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania oraz Katowic.

Spośród ponad 1 mln zarejestrowanych użytkowników infoPraca.pl prawie 35 proc. jest w wieku 20-25 lat, natomiast 29 proc. to osoby w wieku 26-30 lat. Osoby, które znajdą zatrudnienie w branży IT, nie mogą w większości przypadków narzekać na swoje wynagrodzenia. Tabelka obok przedstawia dane dotyczące płac na stanowiskach IT, zaczerpnięte z kalkulatora płac serwisu infoPraca.pl.

W ciągu ostatniego półrocza najwięcej zagranicznych ofert pochodziło z Czech, stanowiąc ponad 30 proc. wszystkich opublikowanych zagranicznych propozycji. Zatrudnienie oferowali także pracodawcy z Bułgarii, Niemiec, Holandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, USA czy nawet z Korei Południowej. Ubiegających się o pracę za granicą w czerwcu było o 25% mniej niż w styczniu. Zagraniczni pracodawcy poszukiwali w Polsce pracowników na bardzo wyspecjalizowane stanowiska.

>>> Czytaj: Internauci tolerują "lewe" zwolnienia


Tematy pokrewne:  

tag raportytag pracatag ITtag informatycytag infoPraca.pltag analiza
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy