Polkomtel przegrywa z UOKiK

26-03-2010, 21:10

Operator sieci Plus wprowadzał klientów w błąd - tak uznał dwa lata temu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rację przyznały mu także dwa sądy. Polkomtel musi zastosować się do decyzji i wyroków.

W marcu 2008 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania wyjaśniające wobec kilku operatorów telekomunikacyjnych w zakresie treści ich reklam. Zdaniem Urzędu mogą one wprowadzać konsumentów w błąd, sugerując że otrzymają oni więcej niż w rzeczywistości. Wśród sprawdzanych firm znalazły się Aster, Polkomtel, PTK Centertel oraz Tele2.

>> Czytaj więcej: Reklamy operatorów pod lupą UOKiK

UOKiK zakwestionował reklamy Polkomtela, w których firma oferowała laptopy razem z modemami. Hasłami reklamowymi kampanii były m.in. Laptop z modemem iPlus tylko za 1 zł oraz Przyjdź do sklepu Vobis. Kup wysokiej klasy laptopa w zestawie z modemem iPlus tylko za 1 zł. Sugerowały one, że oba urządzenia klient może kupić za złotówkę, tymczasem cena ta dotyczyła tylko modemu.

Urząd podjął decyzję, w której stwierdził wprowadzanie konsumentów w błąd i nałożył na operatora karę w wysokości 840 tysięcy złotych. Zobowiązał go także do umieszczenia treści decyzji w swoim serwisie internetowym na okres sześciu miesięcy oraz na jednej z pierwszych pięciu stron jednego z dzienników ogólnopolskich.

Polkomtel z decyzją się nie zgodził, zaskarżył ją więc do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ten stanął po stronie Urzędu. Kolejne odwołanie trafiło do Sądu Apelacyjnego, który także podzielił zdanie UOKiK. Stwierdził, że reklama mogła wprowadzać klientów w błąd, wysokość kary uznał za adekwatną.

Wyrok jest prawomocny.

>> Czytaj także o innych decyzjach UOKiK 


Źródło: UOKiK, Dziennik Internautów
Tematy pokrewne:  

tag UOKiKtag SOKIKtag Polkomteltag iPlus
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031