Policja zamyka serwis z tłumaczeniami filmów - AKTUALIZACJA2

17-05-2007, 14:32

Napisy.org - popularny serwis z tłumaczeniami filmów - został zamknięty. Z informacji przekazanych przez policję wynika, że osoby związane z serwisem zostały zatrzymane, a dane z serwera, na którym znajdowała się strona, są zabezpieczone. Poniżej prezentujemy także sprawę zatrzymania z punktu widzenia przedstawicieli serwisu napisy.org.

Działania wymierzone przeciwko osobom rozpowszechniającym tłumaczenia do filmów były elementem ogólnopolskiej akcji koordynowanej przez Komendę Główną Policji. Funkcjonariusze w czasie swoich działań byli wspierani przez pracowników Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej (FOTA).

W całym kraju w związku z tą sprawą zatrzymano dziewięć osób, wśród których byli tłumacze i administrator serwisu. W likwidowaniu witryny brali też udział niemieccy policjanci, bo to właśnie w tym kraju znajdował się serwer, dzięki któremu strona Napisy.org funkcjonowała.

Polskie prawo przewiduje, że osoba tłumacząca ścieżkę dźwiękową filmu musi mieć zgodę właściciela praw autorskich na rozpowszechnianie takiego tłumaczenia. Zatrzymane osoby takiej zgody nie miały i nie jest to jedyna rzecz jaką da się im zarzucić.

W mieszkaniach podejrzanych funkcjonariusze policji zabezpieczyli komputery stacjonarne i laptopy z nielegalnym oprogramowaniem oraz prawie 2000 płyt z pirackimi filmami. Podejrzanym grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Na razie żadnej z osób nie postawiono zarzutów. Stanie się to możliwe po przeanalizowaniu twardych dysków i logów serwerów.

Kolejne zatrzymania w tej sprawie nie są wykluczone. Policja ustala teraz, czy za tłumaczenia ich autorzy otrzymywali pieniądze.

Nie są to pierwsze problemy Napisy.org. W zeszłym roku serwis ten wraz ze stroną Napisy.info stał się celem ataków dystrybutora Gutek Film. Wtedy jednak po krótkiej przerwie serwis wrócił do Sieci.

AKTUALIZACJA

Odpowiedź przedstawicieli serwisu Napisy.org

Przedstawiciele serwisu Napisy.org skontaktowali się z nami i nieco skorygowali informacje podawane wcześniej przez policję. Oto co w e-mailu dla Dziennika Internautów napisał Krzysztof 'rotorek' Czerepak, administrator serwisu Napisy.org.

1  2 3  - 

-->
Tematy pokrewne:  

tag tłumaczetag policjatag napisy.orgtag nalotytag Gutek Film
To warto przeczytaćfot. Sarota PR

Komentarze
comments powered by Disqus
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.