Na czym polega czyszczenie wentylacji?

22-03-2018, 14:29

Odpowiednio zaprojektowany system wentylacyjny w budynkach użyteczności publicznej, jak i zakładach przemysłowych, pozwala zapewnić bezpieczeństwo pracy ludzi, jak i posiadanego sprzętu. Warto jednak pamiętać o czyszczeniu wentylacji, ponieważ brak jej regularnego serwisowania może być przyczyną chorób płuc pracownik lub pożaru w zakładzie pracy. Sprawdźmy, na czy polega czyszczenie wentylacji!

czyszczenie wentylacji

Większość pracodawców jest świadoma, że czyszczenie instalacji przemysłowych jest istotne z punktu widzenia zdrowia pracowników. Warto pamiętać o tym, że regularne inspekcje i czyszczenie wentylacji jest narzucone również przez ustawę. Instalacja przemysłowa musi być drożna i wolna od zagrożenia pożarowego, by zapewnić bezpieczeństwo pracy wszystkim pracownikom. Jak wygląda czyszczenie wentylacji na brawent.pl? Przyjrzyjmy się poszczególnym etapom.

Czyszczenie wentylacji – podstawowe etapy w skrócie

Prawidłowo wykonana usługa czyszczenia wentylacji musi się rozpocząć od  szczegółowej inspekcji kanałów wentylacyjnych, która pozwala określić stopień i rodzaj zanieczyszczeń. Na podstawie inspekcji kanałów wentylacyjnych dobierany jest właściwy sposób czyszczenia. Może być to metoda mokra lub sucha.  W niektórych przypadkach, takich jak szpitale lub laboratoria medyczne, przeprowadza się ponadto szczegółową kontrolę powietrza na obecność drobnoustrojów i wirusów. By ich się pozbyć konieczna jest dezynfekcja kanałów wentylacyjnych. Po czyszczeniu i ewentualnej dezynfekcji przeprowadza się powtórną inspekcję, by określić, czy usługa została wykonana w sposób prawidłowy. Przejdźmy zatem do szczegółowego opisania każdego z wymienionych etapów.

Jak wygląda inspekcja kanałów wentylacyjnych?

Na tym etapie wykorzystywane są specjalne, mobilne roboty o niewielkich rozmiarach, do których przyczepione są kamery. Bardzo istotne jest to, by sprzęt do nagrywania kanałów wentylacyjnych charakteryzował się wysoką rozdzielczością i czułością, by jakość obrazu była wystarczająca do właściwej oceny stopnia i rodzaju zabrudzania. Roboty posiadają dodatkowe źródło światła, dzięki czemu wspomniany proces został usprawniony.

Ciekawym faktem jest to, że roboty mogą przejechać w kanałach wentylacyjnych nawet 30 metrów i to nie tylko w poziomie. Ich mechanizm umożliwia poruszanie się także w pionie. Zapis z kamer umieszczonych na robotach służy również do oceny wykonania zamówionej usługi. Warto jednak wspomnieć o tym, że roboty nie zawsze są wystarczające do wykonania inspekcji. W takich przypadkach należy skorzystać między innymi z pomiaru zawartości pyłu.

Z jakich metod czyszczenia kanałów wentylacyjnych korzystają specjaliści?

Nie każdy rodzaj zabrudzenia kanałów wentylacyjnych może zostać usunięty każdą metodą. Z tego właśnie powodu inspekcja kanałów wentylacyjnych jest tak istotna. Najczęściej wykorzystywana jest metoda sucha, która w głównej mierze opiera się na mechanicznym szczotkowaniu, czyszczeniu sprężonym powietrzem i wykorzystaniu odkurzaczy przemysłowych. Nie zawsze jednak jest to najlepsze rozwiązanie. W niektórych przypadkach lepsza okazuje się metoda mokra, w której wykorzystywana jest para i czyszczenie chemiczne. Jaką metodę wybrać do konkretnych rodzajów zanieczyszczeń? Czytajcie dalej!

Czyszczenie na sucho

Jeśli nie mamy do czynienia z tłustymi zabrudzeniami, to w większości przypadków najlepszą i najszybszą metodą okaże się czyszczenia na sucho. W ramach tej metody można wyróżnić oczywiście kilka odmian. Jedną z nich jest szczotkowanie mechaniczne, które wykonywane jest przez specjalne roboty czyszczące, które wyposażone są w specjalne wałki i szczotki.

Najważniejsze w tym rodzaju czyszczenia jest oczywiście przygotowanie całej instalacji wentylacyjnej, sporządzenie planu czyszczenia, ustalenie punktu dostępowe i odciągowego. Wszystkie pozostałe otwory wentylacyjne muszą zostać szczelnie zabezpieczone.

Roboty w czasie czyszczenie poruszają się jednostajnie, a dopasowane szczotki zdrapują z kanałów zanieczyszczenia, które trafiają do zestawu odciągowego.

W niektórych wypadkach stosowane jest odkurzanie kanałów, jednak muszą one być na tyle szerokie i wysokie, by zmieścił się w nich pracownik razem z niezbędnym sprzętem.

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych na mokro

Kiedy metody suche zawodzą konieczne jest zastosowanie metod mokrych. Jest to szczególnie pożądane w przypadku instalacji silnie zabrudzonych, jak i w przypadkach, gdy mamy do czynienia z tłustymi zabrudzeniami przemysłowymi. Konieczne jest wtedy zastosowanie pary wodnej w połączeniu z silnymi środkami chemicznymi. Należy jednak pamiętać o tym, że w takich przypadkach może dojść do wycieki, więc szczególnie ważne jest wcześniejsze zabezpieczenie wszystkich otworów.

Dezynfekcja kanałów wentylacyjnych i inspekcja końcowa

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w szczególnych przypadkach konieczna jest dodatkowa kontrola czystości powietrza, która pomoże określić, czy w powietrzu znajdują się drobnoustroje, wirusy lub toksyny. Następnie z użyciem specjalnych środków chemicznych przeprowadzana jest dezynfekcja.

Każde czyszczenie wentylacji powinno się zakończyć kolejną inspekcją, a także porównaniem stanu wentylacji sprzed i po czyszczeniu. O szczegóły zapytaj specjalistów z firmy Brawent na stronie www.brawent.pl


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmytag brawent
To warto przeczytać

fot. sdecoret


RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: