Zynga obniża swoją wycenę o 5 mld dolarów

05-12-2011, 06:43

To reakcja na panującą na rynku sytuację. Poprzez krok ten chce ona zachęcić potencjalnych inwestorów do powierzenia jej swojego kapitału. Czy Zynga zbierze z giełdy miliard dolarów?

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W piątek firma Zynga złożyła do SEC dokumenty dotyczące planowanego upublicznienia swoich udziałów na giełdzie w Nowym Jorku. Wynika z nich, że zamierza sprzedać 100 milionów akcji w cenie 8,50-10,00 dolarów każda. Jeśli wszystkie walory sprzedadzą się po cenie ze środka przedziału, oznaczać to będzie zastrzyk kapitału w wysokości 925 milionów dolarów.

Czytaj także: Zynga na giełdzie jeszcze w tym roku

Jednocześnie jednak emisja akcji oznacza znaczne obniżenie wartości Zyngi w porównaniu z dokumentami, z jakimi można się było zapoznać jeszcze dwa tygodnie temu. Wtedy mówiło się o 14,05 mld dolarów, teraz natomiast firma wyceniana jest na 5 miliardów dolarów mniej - różnica wynosi więc blisko 36 procent.

Wygląda na to, że Zynga dostosowała się do sytuacji panującej na rynku, która - w obliczu ogromnej niepewności - nie sprzyja debiutantom. Zwłaszcza z branży, która dopiero co się rodzi i tak naprawdę nie wiadomo do końca, jak silne fundamenty mają firmy typu Groupona, Pandory czy Facebooka. Dwie pierwsze firmy notowane są poniżej wartości z dnia debiutu, co rodzi obawy o sukces kolejnych nowych przedsiębiorstw.

Sama Zynga też nie uspokaja inwestorów - mimo że jej przychody bardzo szybko rosną, zysk netto maleje. Powodem są duże inwestycje w rozwój, głównie poprzez zatrudnienie nowych pracowników, co nie przekłada się jeszcze na dodatkowe przychody.

Czytaj więcej: Boom na gry społecznościowe - kiedy się skończy?

Debiut Zyngi będzie największym z branży IT od momentu wejścia na giełdę Google'a w roku 2004 - firma zebrała od inwestorów 1,7 mld dolarów. Twórca gier społecznościowych wejdzie także od razu do czołówki producentów gier.


Źródło: Reuters


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Xsolla


fot. Geralt


Tematy pokrewne:  

tag Zyngatag oferta publicznatag ipotag giełdatag Facebook
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.