"ZPAV się nie podłożył"

24-05-2007, 10:05

Kilku naszych czytelników zwróciło nam uwagę na to, że na stronie Związku Producentów Audio-Video (ZPAV) wykorzystano pewien skrypt nie umieszczając wymaganej informacji o jego zastosowaniu. Wczoraj zakończyliśmy badanie tej sprawy.

Jak już pisałem wcześniej na redakcyjnym blogu, różne wątki związane ze sprawą serwisu Napisy.org są ciągle badane przez naszą redakcję. Kiedy sprawa napisów wyszła na jaw, kilku czytelników zwróciło nam uwagę na prawdopodobne naruszenia praw autorskich na stronach internetowych organizacji, które przyczyniły się do zamknięcia Napisy.org.

Jedno z takich zgłoszeń dotyczyło strony internetowej ZPAV. Nasz czytelnik przeglądając źródła tej strony zauważył, że wykorzystuje ona skrypt o nazwie Alladyn. Licencja tego skryptu wymaga umieszczenia informacji o jego wykorzystaniu, czego w kodzie strony ZPAV rzeczywiście nie ma.

W tej sytuacji założyliśmy, że ZPAV albo korzysta legalnie ze skryptu, np. ustalając takie jego wykorzystanie z twórcami Alladyna, albo rzeczywiście korzysta ze skryptu w niedopuszczalny sposób. Nie mieliśmy zamiaru pytać o to ZPAV, bo ten zapytany mógłby próbować wyprostować sytuację jeszcze przed wyjaśnieniem sprawy. Postanowiliśmy więc skontaktować się z twórcami skryptu.

Niestety już widząc stronę projektu Alladyn da się zauważyć, że w ostatnim czasie jego twórcy nie poświęcają mu zbyt wiele uwagi. Ostatnia aktualizacja strony miała miejsce 10 Stycznia 2004 roku. Wysłaliśmy zapytania e-mailem na dostępne na stronie adresy, ale nie doczekaliśmy się odpowiedzi. Kilka z tych adresów już zresztą nie istnieje.

Na szczęście na stronie znalazł się znajomy nick. Jeden z twórców Alladyna był określony jako "Gandalf", a więc domyśliliśmy się, że może chodzić o Zbigniewa "Gandalfa" Branieckiego, znanego zapewne niektórym czytelnikom członka zespołu Aviary PL i dewelopera Mozilli oraz Flock. Wysłaliśmy do niego zapytanie i otrzymaliśmy odpowiedź:

Niestety ZPAV nie podłożył się w ten sposób. Zastosowany Alladyn to wersja 1.7lite, dołączona do popularnego programu do tworzenia stron WWW Pajączek. Jej wykorzystanie jest legalne.

Myślę, że to całkowicie wyjaśnia sprawę. Tak czy owak, bardzo dziękujemy wszystkim czytelnikom za informacje i zachęcamy do podsyłania kolejnych. Każda wiadomość warta będzie sprawdzenia.

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Zbigniew Branieckitag Gandalftag Alladyn
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031