Zostań wirtualnym eurodeputowanym
Głosowania nad unijnym prawem, tworzenie frakcji politycznych i sojuszy, burzliwe negocjacje - wszystko to stało się udziałem uczestników pierwszej gry internetowej w Parlament Europejski, która ruszyła z początkiem lutego br.
reklama
"Zostań Eurodeputowanym" jest symulacją prac Parlamentu Europejskiego skierowaną do młodzieży szkolnej oraz studentów pierwszych lat. Jej organizatorem jest Polska Fundacja im. Roberta Schumana.
Do zabawy można przystąpić w dowolnym momencie, po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego. W chwili rozpoczęcia gra miała ponad 2100 uczestników.
Gracze, wcielając się w role europosłów, przewidują wyniki głosowań w PE, dyskutują i przekonują innych parlamentarzystów do swoich racji, głosują nad propozycjami aktów prawnych, a także odpowiadają na pytania dotyczące Unii Europejskiej.
Każdy z uczestników musi wskazać frakcję, której członkiem będzie podczas obrad i głosowań - organizator gry zapewnia stworzenie frakcji odpowiadających rzeczywistym grupom politycznym w PE. Możliwe jest także stworzenie własnej frakcji, jeśli jej program zaakceptuje co najmniej 15 osób.
Powstały już specjalne fora dyskusyjne, na których uczestnicy mogą ustalać strategie i sposób głosowania, a także omawiać bieżące wydarzenia dotyczące UE. Żeby nie zgubić się w gąszczu brukselskich korytarzy, gracze muszą sporo się nauczyć o Unii.
Punkty w grze przydzielane są za trafne przewidywanie głosowań prawdziwego PE i za udział w głosowaniach dla uczestników gry. Za błędne wytypowanie wyniku i nie oddanie głosu w którymkolwiek z głosowań otrzymuje się punkty ujemne.
Gra potrwa do 30 czerwca br. Zwycięzcą zostanie osoba, która w momencie jej zakończenia będzie miała najwięcej punktów. Nagrodą główną jest wyjazd do Brukseli na obrady prawdziwego Parlamentu Europejskiego. Każdego miesiąca najaktywniejsi gracze otrzymają też nagrody dodatkowe - przenośne pamięci USB, publikacje o tematyce europejskiej i gadżety.