Przedsiębiorcy opodatkowani CIT, których rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, mają ostatnie dni na obliczenie należności wobec fiskusa, złożenie zeznania oraz wpłacenie podatku dochodowego za 2011 rok. Wyjątkowo w tym roku mają na to czas do 2 kwietnia.
reklama
Prawie 339 tysięcy przedsiębiorców rozliczyło się w poprzednim roku z podatku dochodowego od osób prawnych (rozliczenie za 2010 rok). Jednak tylko 36% z nich, dokładnie 123,4 tys. wykazało podatek do zapłaty. Łącznie wypracowali dla budżetu państwa 23,5 mld zł. Niespełna 6 tys. przedsiębiorstw przekazało darowizny, które pozwoliły im na zmniejszenie podstawy opodatkowania (łączna kwota odpisanych darowizn to 273,8 mln zł). „Tylko” nieco ponad 97 tys. firm odnotowało stratę, łącznie w kwocie 30,5 mld zł. Tak wynika z danych opracowanych przez Ministerstwo Finansów na podstawie zeznań CIT-8 złożonych za 2010 rok.
Podatnikami CIT są przede wszystkim osoby prawne, np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne. Ale też inne instytucje posiadające osobowość prawną, np. banki. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej „CIT”) mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej (wyjątek to spółki). CIT rozliczają także spółki nie mające osobowości prawnej, które mają siedzibę lub zarząd w innym państwie (jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego państwa traktowane są jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów). Podatnikami mogą być również grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych (tzw. podatkowe grupy kapitałowe), o ile spełniają przewidziane w ustawie warunki dotyczące m.in. uzyskiwanego dochodu czy posiadania udziałów w innych spółkach z grupy.
Łącznie jak podaje Ministerstwo Finansów wszystkich podatników CIT składających zeznanie w 2011 roku (za 2010 rok) było 343,2 tys., z tego prawie 339 tys. to przedsiębiorcy. Zatem aż 98,78% tej grupy stanowiły przedsiębiorstwa. Dla porównania z podatku PIT za ten sam okres rozliczyło się w ubiegłym roku 2 249 298 przedsiębiorców (z uwzględnieniem także zryczałtowanych form opodatkowania). Są też podmioty korzystające ze zwolnienia z CIT, jak np. Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski, jednostki budżetowe. Nie rozliczają one podatku i nie składają zeznania.
Podatnicy CIT mają obowiązek złożenia zeznania rocznego do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego. Do tego dnia jest też czas na zapłacenie podatku albo różnicy między podatkiem należnym od dochodów wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku. Chyba że kwota wpłaconych w trakcie roku zaliczek przekracza wysokość podatku. Wtedy powstaje nadpłata, która zostanie zwrócona podatnikowi.
Uwaga! Dla podatników CIT rok podatkowy nie musi się pokrywać z rokiem kalendarzowym (choć jest to podstawowe rozwiązanie). Istnieje możliwość wyboru i przyjęcia, że rok podatkowy będzie trwał dwanaście kolejnych miesięcy, np. od 1 czerwca do 31 maja (wymaga to stosownych postanowień w statucie albo umowie czy innym dokumencie regulującym zasady ustrojowe i zawiadomienia fiskusa w ciągu 30 dni od zakończenia ostatniego roku podatkowego).
Czas na złożenie został więc dla wszystkich określonych tak samo. Jednak tylko podatnicy, których rok podatkowy jest tożsamy z kalendarzowym, mają ustaloną jedną datę – 31 marca następnego roku. W tym roku 31 marca wypada w sobotę, a to oznacza przesunięcie terminu do poniedziałku, czyli 2 kwietnia.
Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy (art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej).
Podatnicy CIT mogą obniżyć dochód podlegający opodatkowaniu o przekazane darowizny. Jednak nie każda darowizna pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania. Dochód można zmniejszyć o darowizny przekazane organizacjom, o którym mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, np. fundacji, stowarzyszeniu, spółdzielni socjalnej, szkole publicznej. Przekazana darowizna ma służyć realizacji przez te organizacje celów społecznych określonych w art. 4 wskazanej ustawy (np. cele pomocy osobom w trudnej sytuacji życiowej, ochrony i promocji zdrowia, działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, rozwój techniki).
Uwaga! Odliczyć można również darowizny przekazane równoważnym organizacjom, określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, obowiązujących w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele.
Odliczeniu podlegają także darowizny na cele kultu religijnego.
Ważne! Zarówno łączna suma odliczeń z obu darowizn, jak też każdej z osobna nie może przekraczać 10% dochodu. Ograniczenia takiego nie ma w przypadku darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą na podstawie tzw. ustaw kościelnych.
Podatnicy, którzy korzystają ze zmniejszenia podstawy opodatkowania o przekazane darowizny muszą pamiętać by dołączyć CIT-D. Jest to informacja o przekazanych darowiznach (ale też otrzymanych dla podmiotów, które uzyskują tą drogą środki). Poza danymi samego podatnika, należy w niej wskazać w szczególności także dane identyfikujące obdarowanego, informacje o kwocie i odliczonej przekazanej darowizny. W załączniku CIT-8/O należy wykazać natomiast kwotę odliczeń.
Zeznanie roczne to także czas na rozliczenie ewentualnej straty.
Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.
Jeżeli firma poniosła stratę, można o jej wysokość obniżyć dochód do opodatkowania. Jest na to pięć kolejnych lat podatkowych. Ale uwaga! wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. Natomiast można łączyć straty poniesione w kilku latach, przestrzegając wskazanych zasad.
Dokonując odliczenia straty, należy załączyć CIT-8/O. Wskazuje się w nim zarówno kwotę poniesionej straty, kwotę straty odliczonej w latach ubiegłych oraz odliczenie dokonywane w bieżącym roku.
Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|