Nie każdy ma możliwość odwiedzić obszary okołobiegunowe i zobaczyć zorzę polarną. Wszyscy mogą ją jednak podziwiać dzięki internetowej transmisji na żywo prowadzonej przez projekt GLORIA i stowarzyszenie Shelios.
reklama
Tak jak w zeszłym roku, uczestnicy ekspedycji pod kierownictwem Miquela Serra-Ricarta z Instytutu Astrofizyki Wysp Kanaryjskich organizują transmisję online, która umożliwia wszystkim zainteresowanym obserwację ruchu i zmian zorzy polarnej. Relacje na żywo mają być prowadzone:
Transmisja - realizowana w tym roku za pomocą kolorowych kamer - będzie dostępna na stronach live.gloria-project.eu oraz sky-live.tv (organizatorzy uprzedzają, że aktualne warunki pogodowe mogą spowodować zmianę godzin przekazu).
Ponadto na pierwszej z wymienionych stron co minutę będą umieszczane zdjęcia z dwóch różnych miejsc oddalonych od siebie o co najmniej 1 km (ale nie więcej niż 50 km). Zainteresowani będą mogli na ich podstawie wyznaczyć wysokość, na jakiej powstaje zorza polarna. Zdjęcia będą prezentowane w postaci poklatkowej animacji.
Zorza polarna, fot. Shutterstock.com
Jak czytamy na stronie projektu GLORIA, zjawisko zorzy polarnej powstaje, gdy wysokoenergetyczne cząstki wiatru słonecznego trafiają do ziemskiej atmosfery. Zderzając się z atomami tlenu, tworzą kurtyny świetlne o odcieniu zielonym, a z cząsteczkami azotu - o odcieniu czerwonym. Wiatr słoneczny niestety poddaje się układowi pola magnetycznego Ziemi, dlatego niezwykłe widowisko można obserwować głównie w okolicy bieguna północnego (Aurora Borealis) i południowego (Aurora Australis).
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
5 wymówek, które stosujemy, żeby wymigać się od myślenia o bezpieczeństwie