Dla każdej kobiety naturalne jest to, że z jej pochwy wydziela się śluz. Jego kolor i konsystencja mogą różnić się w zależności od dnia cyklu menstruacyjnego. Fizjologicznie śluz powinien mieć kolor bezbarwny, białawy lub lekko żółty o konsystencji rzadkiej do lekko gęstawej. Powinien też być bezwonny. Co to znaczy, jeśli wydzielina z pochwy zmieni kolor na bardziej żółty, brązowy lub zielony? Jak reagować, gdy pojawia się nieprzyjemny zapach oraz pieczenie i świąd w okolicach intymnych?
Gdy wydzielina z pochwy jest koloru lekko żółtego, nie powinna wzbudzać niepokoju. Należy zwrócić uwagę wtedy, gdy towarzyszą temu inne dolegliwości w okolicach intymnych.
Między innymi takie jak:
W tej sytuacji należy zwrócić się do lekarza ginekologa w celu zdiagnozowania przyczyny infekcji oraz wdrożenia leczenia. Więcej dowiesz się z artykułu https://www.adamed.expert/pacjent/zycie-intymne/zolta-wydzielina-z-pochwy.
Częstą przyczyną zielonych i żółtych upławów są zakażenia grzybicze pochwy. Odpowiedzialne są za to drożdżaki z rodziny Candida albicans.
Do zakażenia może dojść:
Ryzyko zarażenia grzybami Candida albicans może nastąpić także poprzez:
Zapalenie grzybicze pochwy charakteryzuje się dodatkowo serowatą konsystencją śluzu. Jego zapach jest raczej bezwonny zakażeniu towarzyszy świąd, pieczenie i kłucie w okolicach intymnych. Może też występować obrzęk i podrażnienie pochwy oraz sromu.
Żółta wydzielina z pochwy może być przyczyną zapalenia bakteryjnego. Charakterystyczny dla tej choroby jest nieprzyjemny „rybi” zapach śluzu. Jest on również obfity i posiada wodnistą konsystencję. Tak jak w zakażeniu grzybiczym, tu również może pojawiać się świąd, pieczenie oraz obrzęk w okolicach pochwy i sromu.
Zdarza się, że dochodzi do zakażeń mieszanych – bakteryjno-grzybiczych. Dzieje się tak, gdy w trakcie infekcji bakteryjnej następuje rozrost drożdżaków Candida albicans w pochwie. Przyczyną tego typu zakażenia mogą być również zmiany hormonalne oraz nagła zmiana pH w pochwie.
Żółte plamy na bieliźnie mogą oznaczać, że doszło do zakażenia pasożytem – rzęsistkiem pochwowym. Wydzielina z pochwy jest o pienistej konsystencji, może przybierać barwę nie tylko żółtą, ale i zieloną. Upławy są często dość obfite. Choroba ta przenosi się drogą płciową. Zarazić się nią można przez kontakt seksualny z zarażonym partnerem.
Dodatkowo pojawiają się objawy takie jak:
Oprócz wcześniej wymienionych schorzeń, żółte upławy mogą towarzyszyć również chorobie takiej jak zapalenie miednicy mniejszej. Etiologia tego schorzenia polega na tym, że drobnoustroje rozprzestrzeniają się do błony śluzowej jajowodów, macicy oraz narządów sąsiadujących.
Często towarzyszy temu:
Gdy choroba nie jest leczona, może dojść do powikłań:
W ostateczności może dojść do zapalenia otrzewnej.
Inne choroby, których objawem mogą być żółte upławy to nadżerka szyjki macicy i zanikowe zapalenie pochwy.
Metody leczenia mogą być różne w zależności od przyczyny choroby. Lekarz po uprzedniej diagnozie decyduje o tym, jaką terapię zastosuje.
Najczęściej stosowanymi środkami są preparaty o działaniu miejscowym – są to maści, kremy oraz globulki i tabletki dopochwowe.
Zdarza się, że konieczne jest wdrożenie doustnych leków przeciwbakteryjnych lub antybiotykoterapii np. przy zapaleniu miednicy mniejszej.
Należy także ograniczyć na czas terapii stosunki seksualne oraz korzystanie z publicznych toalet, basenu. Trzeba też pamiętać o dokładnej higienie okolic intymnych.
Zanim trafimy do lekarza, można złagodzić stan zapalny przez zastosowanie:
Jeżeli wydzielina z pochwy wydaje się niepokojąca – zmienił się jej kolor, konsystencja bądź zapach – należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Szybkie leczenie zapobiegnie ewentualnym powikłaniom oraz nawrotom choroby.
Bibliografia:
Foto: Adobe Stock, treść: materiał partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Sztuka inspirowana cyberzagrożeniami - Muzeum Sztuki Malware otwiera się w Helsinkach
|
|
|
|
|
|