5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Środowiska, jednak część nastolatków zaczęła aktywnie wspierać naszą planetę kilka dni wcześniej, bo już w Dniu Dziecka. Podczas warsztatów Green Power Hackathon młodzież poszukiwała nowych sposobów na ratunek zanieczyszczonej Ziemi, a następnie w towarzystwie dorosłych ekspertów realizowała pomysłowe projekty.
Green Power Hackathon to warsztaty międzypokoleniowe. W sobotnim wydarzeniu, które odbyło się w siedzibie Santander Bank Polska wzięły udział dzieci w wieku 13-18 lat oraz kilkunastu dorosłych ekspertów. Tuż po powitaniu uczestników przez organizatorów Green Power Hackathon - ekipę Fundacji Pierwsze Miejsca Są Zawsze Wolne oraz Marzenę Atkielską, Prezesa Zarządu Fundacji Santander Bank Polska S.A. rozpoczęły się integracyjne zabawy oraz burza mózgów, które rozbudziły w młodzieży kreatywność i zainspirowały do działania.
W ten sposób zrodziły się cztery wyjątkowe pomysły: EKO FEJM, GREEN TEAM, ECO WALL oraz GLOBAL ECO EDUCATION, realizowane w międzypokoleniowych zespołach. Do każdego projektu przydzielonych zostało 2-3 Supervisorów - programistów, grafików, marketingowców, PR-owców, dziennikarzy i szkoleniowców. Dorośli eksperci wspierali młodzież nie tylko koordynując ich pracę, ale również wykorzystując na rzecz projektów swoją wiedzę, umiejętności i doświadczenie, jednocześnie inspirując nastolatków do poznawania i nabywania nowych kompetencji.
postanowili stawić czoła problemowi plastiku na świecie. Rezygnacja z foliowych reklamówek na rzecz toreb wielorazowego użytku, to ich sposób na walkę o czystsze środowisko. Młodzi ludzie zaproponowali ekologiczne torby swojego autorstwa, które miałyby się znaleźć w większych sieciach sklepowych. Korzystanie z takiego gadżetu skutkowałoby nie tylko zmniejszeniem ilości konsumowanego przez nas plastiku. Zakup torby, to również okazja by zdobyć kody rabatowe na zakupy w ulubionych sklepach. Tak opowiadają o swoim pomyśle:
Jeśli chcecie wiedzieć więcej o ich ekologicznej misji, zerknijcie na fanpage Green Team na Facebooku:
https://www.facebook.com/FundacjaGreenTeam/
https://www.instagram.com/greenteamhackathon/
za cel obrał sobie poszerzanie świadomości o ekologii oraz edukację społeczeństwa o tym, jak przeciwdziałać wyniszczaniu naszej planety. Zespół zdaje sobie sprawę z tego, że aby chronić środowisko trzeba mieć pojęcie, jak możemy o nie zadbać. Chcą ułatwić zadanie innym ludziom i przekazać niezbędną wiedzę, która pozwoli wszystkim stać się bardziej „eko”. Przedstawiciel inicjatywy w kilku słowach tłumaczy jej założenia:
Global Eco Education jest także na Facebooku oraz Instagramie i to właśnie za pomocą social media, chce docierać do świata ze swoimi informacjami:
https://www.facebook.com/Global-Eco-Education-389735488297855/
https://www.instagram.com/global_eco_education/
Aplikacja promująca ekologiczny tryb życia to sposób na ochronę środowiska zaproponowany przez zespół EKO FEJM. Zrzeszenie społeczności przy wykorzystaniu potęgi internetu, uważają za najlepszą drogę do zwiększania świadomości o problemach Ziemi. Do wspólnego dbania o środowisko chcą zachęcić wszelkiego rodzaju firmy i instytucje publiczne. Taka współpraca umożliwiłaby wprowadzenie do ich oferty korzyści w postaci np. rabatów za ekologiczne działania użytkowników. Przedstawiciel ekipy tłumaczy w poniższym wideo, co chcą zrobić:
Na facebookowym fanpage’u Eko Fejm umieściło ankietę dot. potrzeb potencjalnych użytkowników takiej aplikacji. Zachęcamy do podzielenia się swoją opinią:
https://www.facebook.com/EKO-FEJM-398137014163784/
Tymczasem załoga ECO WALL chce zagospodarować zaniedbane ściany budynków miejskich, umieszczając na nich malownicze rośliny. Chcą je umieszczać w doniczkach z plastikowych butelek po napojach, odzyskiwanych z recyklingu. To ich pomysł na zmniejszenie ilości generowanych przez nas plastikowych odpadów. Posłuchajcie co mają do powiedzenia o swoim pomyśle:
Możecie także obserwować Eco Wall na Facebooku:
https://www.facebook.com/Eco-Wall-2114465152009887/
Każdy z zespołów niemal przez 8 godzin intensywnie pracował nad rozwojem projektu. Uczestnicy otrzymali następujące zadania do wykonania:
przeanalizować problem,
zweryfikować już istniejące rozwiązania,
opracować profil użytkownika, który miałby korzystać z ich rozwiązania,
przeprowadzić wstępne badanie potrzeb użytkowników,
stworzyć model biznesowy projektu w oparciu o Lean Canvas,
nagrać filmik informacyjno-promocyjny,
stworzyć pierwszy prototyp rozwiązania,
przygotować i wygłosić prezentację finałową.
Efekt końcowy uczestnicy przedstawili podczas finałowych prezentacji. Jury przyznało trzy wyróżnienia i nagrodę główną:
Uczestnicy opuścili warsztaty w towarzystwie ekologicznych nagród pod postacią roślinek doniczkowych oraz praktycznych plecaków od partnera wydarzenia - Santander Bank Polska.
Wydarzeniu towarzyszyło także wydanie przez Fundację Pierwsze Miejsca Są Zawsze Wolne poradnika pt. "Wyzwanie: ochrona środowiska. Gotowi?", wydrukowanego na ekologicznym papierze. Publikację można pobrać także za darmo ze strony fundacji - pobierz poradnik w postaci pliku PDF.
Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki wygranej w konkursie #MamyWspólneCele, zorganizowanym w 2018 r. przez Santander Bank Polska S.A. wspólnie z Fundacją Santander Bank Polska. Organizacje społeczne mogły zgłaszać autorskie projekty, których realizacja dotyczyła jednego z Celów Zrównoważonego Rozwoju wspieranego przez bank.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|