Znaczek na listy polecone kupisz bez wychodzenia z domu

18-09-2014, 10:28

Poczta Polska umożliwi kupowanie w sieci znaczków z potwierdzeniem nadania. W planach są też nowe e-usługi.

W październiku ubiegłego roku Poczta Polska wprowadziła usługę Envelo, która umożliwia kupienie tzw. neoznaczka. Jest to po prostu znaczek pocztowy drukowany z komputera i zabezpieczony kodem DataMatrix. Po kupieniu znaczka online można wydrukować go na kartce papieru, etykiecie samoprzylepnej lub bezpośrednio na kopercie. Znaczek można pobrać ze strony WWW lub otrzymać w postaci załącznika do e-maila.

Poczta Polska niebawem ma wprowadzić nowy rodzaj takiego znaczka, czyli neoznaczek rejestrowany, który ma ułatwić wysyłanie przesyłek rejestrowanych. Zapowiedział to Grzegorz Świdwiński, prezes spółki Poczta Polska Usługi Cyfrowe, podczas konferencji Rynek Usług Pocztowych w Warszawie.

Nie unikniemy całkowicie wizyty na poczcie. List polecony opłacony neoznaczkiem rejestrowanym należy nadać w okienku pocztowym, gdzie pracownik Poczty Polskiej zweryfikuje poprawność i ważność opłaty oraz zarejestruje przesyłkę w systemie. 

- W przyszłym roku z kolei planujemy wprowadzić usługę listu skanowanego i archiwum cyfrowego - powiedział Świdwiński. W planach jest także bezpieczny elektroniczny list rejestrowany. Można się domyśleć, że te zapowiadane usługi mają związek z tzw. pocztą hybrydową oraz z usługami chmurowymi.

Poczta Polska już wcześniej interesowała się przechowywaniem różnych danych na potrzeby klientów. W kwietniu wprowadziła e-usługi dla nadawców i odbiorców rachunków, które są swoistą "chmurą dla faktur". 

--

Uwaga: Zmieniono tekst i tytuł tego artykułu. Błędnie sugerował on, że nadanie listu poleconego będzie możliwe "bez chodzenia na pocztę". W rzeczywistości tylko kupno znaczka może się odbyć w ten sposób, a samo nadanie listu będzie wymagało wizyty w urzędzie. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy