Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Złóż kondolencje, wyślij SMS, czyli żerowanie na katastrofie prezydenckiego samolotu

11-04-2010, 11:08

Ciężko uwierzyć, do czego ludzie się posuną dla pieniędzy - napisał do redakcji Dziennika Internautów jeden z Czytelników, który kilkanaście godzin po katastrofie w Smoleńsku natrafił w internecie na stronę umożliwiającą złożenie kondolencji. Mają one zostać wydrukowane w księdze kondolencyjnej udostępnionej przed Pałacem Prezydenckim. Aby do tego doszło, trzeba jednak wysłać Premium SMS o wartości ponad 30 zł.

Wczoraj przed godz. 10 świat obiegła wiadomość o katastrofie samolotu z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie. Nie przeżył nikt spośród 88-osobowej delegacji, która miała wziąć udział w uroczystościach z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Polska pogrążyła się w żałobie, flagi przed siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli zostały opuszczone do połowy.

Nie zabrakło jednak w polskiej sieci osób, które postanowiły na tragedii zarobić. Do redakcji Dziennika Internautów dotarła wiadomość o uruchomieniu strony internetowej zlozkondolencje.pl - jej twórca udostępnia formularz pozwalający na wpisanie kondolencji. Na podstronie zachęcającej do wysłania SMS-a o treści AP.smierc na numer 92568 - po kliknięciu odnośnika Dowiedz się więcej - wyskakuje komunikat z następującą informacją (pisownia zgodna z oryginałem):

zlozkondolencje.pl
fot. - zlozkondolencje.pl

Księga z kondolencjami będzie drukowana i umieszczana każdego dnia przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie przez najbliższy tydzień. Zostaniesz powiadomiony SMSem o fakcie umieszczenia księgi z Twoim wpisem.

Informacja o cenie SMS-a, która wynosi 25 zł netto / 30.50 zł brutto, została umieszczona na dole strony w taki sposób, że nie jest widoczna, dopóki się jej nie przewinie (niezależnie od wielkości używanego monitora). Istnieje spore prawdopodobieństwo, że wiele osób skorzysta z usługi, nie zdając sobie sprawy z jej kosztu.

W związku z wzrastającą liczbą podobnych stron Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przygotował poradnik wideo, jak ustrzec się przed naciągnięciem na kosztowny Premium SMS. Podjął też działania mające na celu nałożenie obowiązku informacyjnego na każdy podmiot wykorzystujący numerację o podwyższonej opłacie.

>> Czytaj w DI o naciąganiu na Premium SMS


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: DI24.plOstatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik