Złośliwe oprogramowanie na Facebooku wykorzystuje popularność rozmów wideo

09-07-2011, 19:03

Jak łatwo się było domyślić, twórcy złośliwego oprogramowania nie odpuścili sobie okazji na wykorzystanie popularności funkcji wideorozmów.

Facebook zaprezentował w ubiegły czwartek funkcję rozmów wideo na Facebooku, której jednak nie udało się przyćmić zainteresowania konkurencyjnym Google+.

>>Czytaj także: Następnym przystankiem Facebooka będzie usługa muzyczna?

Sonda
Korzystasz z aplikacji na Facebooku?
  • Tak
  • Nie
  • Nie korzystam z Facebooka
wyniki  komentarze

Z zainteresowania wideorozmowami postanowili natomiast, jak zwykle, skorzystać twórcy złośliwego oprogramowania, którzy przygotowali aplikację dla Facebooka podszywającą się pod oficjalną usługę witryny.

Jak zauważają specjaliści z firmy Sophos, już podczas instalowania programu podejrzenia użytkowników powinny wzbudzić wyjątkowo duże wymagania aplikacji, która żąda dostępu do podstawowych informacji na temat internauty, jego ściany, jak również wielu innych danych przechowywanych na internetowym koncie.

Niestety uprawnienia są brutalnie wykorzystywane przez program do umieszczania informacji na stronach naszych znajomych. Po zobaczeniu przesłanego od nas komunikatu również oni mogą zainteresować się szkodliwą aplikacją.

Wiadomość umieszcza przez złośliwą aplikację
fot. Sophos - Wiadomość umieszcza przez złośliwą aplikację
Złośliwe narzędzie figuruje pod nazwą "Włącz wideorozmowy" (ang. Enable video calls), jednak z pewnością nie jest to ostatnia zainfekowana aplikacja dla Facebooka wykorzystująca nowe rozwiązanie. Podczas odkrywania nowych programów w serwisach społecznościowych warto więc zwracać uwagę na to, jakich uprawnień żądają.

>>Czytaj także: Google+ z profilami dla firm w ciągu dwóch tygodni


Źródło: Sophos
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy