Złodzieje kart kredytowych wychodzą z podziemia

12-01-2010, 09:15

Oferty sprzedaży podrobionych kart kredytowych oraz sprzętu umożliwiającego kradzież danych z bankomatów są publikowane nie tylko na undergroundowych forach, ale także na popularnych serwisach WWW. Zdaniem firmy G Data Software jest to niebezpieczne nie tylko dla klientów banków, ale także dla ewentualnych uczestników takich transakcji.

Zdaniem ekspertów oferty sprzedaży kart i sprzętu do kradzieży pojawiające się w popularnych serwisach świadczą o bezkarności cyberprzestępców i braku dostatecznych mechanizmów zabezpieczeń serwisów. Problemem jest też nierzetelny monitoring wpisów przez administratorów i wiele innych błędów popełnianych przez użytkowników i właścicieli stron.

Oferta cyberprzestępców opublikowana na forum
fot. G Data - zrzut z ekranu - Oferta cyberprzestępców opublikowana na forum

Przy pomocy wyszukiwarek znaleźliśmy wiele źródeł ofert między innymi na forach o tematyce motoryzacyjnej, kulturystycznej, programistycznej, a także wśród filmów umieszczanych w serwisach wideo (...) można zauważyć, że wiele z nich opublikowanych jest automatycznie, co oznacza brak podstawowych zabezpieczeń chociażby kodami „Captcha”. Dodatkowo niektóre oferty przez długi okres pozostają dostępne dla wszystkich internautów, a taki rezultat to m.in. wynik braku precyzyjnego nadzoru nad zawartością stron serwisu – mówi Łukasz Nowatkowski z firmy G Data Software.

Komunikacja między kontrahentami nielegalnych transakcji odbywa się m.in. na poziomie prywatnych wiadomości wysyłanych z forum, ale przede wszystkim poprzez wykorzystanie takich komunikatorów, jak ICQ.

>>> Czytaj także: Jak się zarabia w szarej strefie internetu?

Strona sklepu z narzędziami do skimmingu
fot. G Data - Strona sklepu z narzędziami do skimmingu

W ten sposób każdy może dokonać zakupu podrobionej karty lub sprzętu do skimmingu. Ludzie decydujący się na ten krok nie tylko stają po stronie nielegalnego handlu, ale również narażają się na niebezpieczeństwo i ryzyko poniesienia kary nałożonej przez wymiar sprawiedliwości. Poza tym wcale nie jest pewne, że zakupiony "towar" będzie zgodny z oczekiwaniami.

Co można z tym zrobić? Jeśli podczas surfowania napotkasz nielegalne oferty, najlepiej poinformuj o tym administratora witryny. W większości przypadków nielegalne treści ze stron powinny zostać usunięte.

>>> Czytaj więcej o skimmingu w DI


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31