Złam Nataszę - czyli Cryptography Challenge po polsku

redakcja 13-09-2005, 22:56

Specjaliści od zabezpieczeń klawiatury w dłoń. W najnowszym konkursie o nazwie Cipher.pl - Cryptography Challenge, którego patronem medialnym jest Dziennik Internautów, będziecie mieli szanse wykazać się swoimi umiejętnościami łamania kodów oraz rozszyfrowywania tajnych informacji.

W obecnych czasach zwyczajne zabezpieczenia oparte na hasłach to przeżytek, uważają specjaliści z Cipher.pl. Rozwój technik hackerskich stał się motorem opracowywania coraz doskonalszych mechanizmów zabezpieczeń komputerów, sieci, danych jak również transakcji dokonywanych w sieci.

Kluczem do zrozumienia tych mechanizmów, skutecznej konfiguracji, a także tworzenia własnych systemów zabezpieczających jest znajomość mechanizmów matematycznych i kryptograficznych. Znajomość tę z powodzeniem możecie wykorzystać podczas konkursu kryptograficznego o nazwie Cipher.pl - Cryptography Challenge.

Celem konkursu jest złamanie kodu umieszczonego poniżej oraz rozszyfrowanie całości ukrytej algorytmem - tajnej informacji.

Osoba, która jako pierwsza rozszyfruje ukrytą informację, oprócz rozgłosu medialnego, otrzyma wystawiony przez firmę Cipher.pl list referencyjny, w którym zawarte zostaną wszelkie szczegóły techniczne algorytmu i sposobu, w jaki udało się go złamać. Dodatkową nagrodą będzie zestaw trzech wybranych przez zwycięzcę książek z oferty wydawnictwa Helion.

Algorytm nosi wdzięczną nazwę - Natasza, jest częścią składową algorytmu przygotowywanego przez firmę Cipher.pl do projektu steganograficznego. Oczywiście prosimy nie mylić, jest to algorytm kryptograficzny. Zakończenia linii tekstu nie mają znaczenia! Przedstawiony poniżej ciąg znaków jest całością, kolejno po sobie następujących znaków.HN3IEL6G3ZAF6HHF!
FZL2JTJ?1P8DSY5?ITJJ?LL73A5P5?L?5T2BJT7?SLLP?5V
2J52LEJ1?75B225LTA84LOCLY2U2J22L5I2P57STZLL3JJJ8
PTVOT45FSJ17L8L7I3TE5?LPP0LD25J7L2?J4E?5LZ2J
T4?5A5E252IB2OJEE2USL725LL25D78Z5?E5B?L?L85J5J


Życzymy powodzenia!
Szczegóły pod adresem www.cipher.pl

Źródło: Patronat medialny
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy