Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zdjęcia pomogą złapać "pirata" Harry'ego Pottera?

20-07-2007, 15:01

Nie ustają poszukiwania osoby, która jest odpowiedzialna za przedpremierowe pokazanie się najnowszej części Harry'ego Pottera w Sieci. Na podstawie zdjęć, jakie wykonano poszczególnym stronom książki, firma Canon wyczytała informacje, które mogą ułatwić zidentyfikowanie "pirata".

konto firmowe

reklama


Chociaż premiera najnowszej książki J.K. Rowling "Harry Potter and Deathly Hallows" zaplanowana jest na 21 lipca, już od tygodnia jej mniej lub bardziej kompletne kopie są do pobrania na stronach www oraz w sieciach p2p.

Jedną z kursujących wersji jest zbiór zdjęć poszczególnych stron książki. Na podstawie informacji w nich zawartych, firma Canon chce pomóc w zidentyfikowaniu osoby, która zdjęcia wykonała, a tym samym odpowiedzialna jest za pojawienie się ostatniej części przygód Pottera przed wyznaczoną premierą.

Możliwe jest to dzięki systemowi Exif (Exchangable Image File Format) - formatowi danych, jakie zapisywane są w nagłówku plików graficznych przez większość aparatów cyfrowych. Informacje te można usunąć podczas obróbki zdjęć, "fotograf" Harry'ego Pottera najwyraźniej jednak o tym nie pomyślał.

Na podstawie tych danych Canon poinformował, iż zdjęcia wykonano za pośrednictwem 3-letniego modelu Canon Rebel 350, dostępnego w sprzedaży jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Ustalono również numer seryjny urządzenia - 560151117.

To może w krótkim czasie pozwolić na zidentyfikowanie sklepu, w którym model został sprzedany. Co więcej, producent wychodzi z założenia, że w tak długim okresie czasu właściciel aparatu przynajmniej raz musiał oddać go do serwisu, bądź naprawy, a to już tylko krok od ustalenia danych jego właściciela.

Tymczasem pojawienie się Harry'ego Pottera w sieciach p2p stało się kolejną okazją do ataku na serwis The Pirate Bay przez... Międzynarodową Federację Przemysłu Fonograficznego (IFPI). Organizacja opublikowała na swej stronie oświadczenie, w którym oskarża TPB o "współudział" w przedpremierowym wycieku książki Rowling.

Przy okazji przypomniano o "dużym doświadczeniu" witryny w łamaniu praw autorskich producentów muzycznych i filmowych, gdzie pojawienie się Harry'ego Pottera na łamach TPB ma być kolejnym dowodem na brak poszanowania dla praw autorskich.

Co ciekawe, już po publikacji oświadczenia IFPI dość szybko zmieniła jego tytuł, usuwając z niego stwierdzenie o "współodpowiedzialności" The Pirate Bay w wycieku książki (teraz mowa jest jedynie o pojawieniu się Pottera na łamach serwisu).

Ponadto brakuje oficjalnej informacji, dlaczego z co najmniej setki stron udostępniających książkę IFPI wskazała tylko i wyłącznie na The Pirate Bay. Można się jedynie domyślać, iż po dotychczasowej nieudanej walce organizacji ze szwedzką stroną, jej przedstawiciele będą wykorzystywać każdą okazję do przypomnienia o "diable", jakim jest TPB.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *