Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zatrzymano SMS-owych naciągaczy grasujących na Naszej Klasie

18-09-2010, 13:47

Dolnośląscy policjanci rozpracowali grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniami pieniędzy od użytkowników popularnego portalu społecznościowego. Funkcjonariusze szacują, że oszuści, nakłaniając internautów do wysyłania Premium SMS-ów, zdołali wyłudzić co najmniej 2 mln złotych. Zatrzymano sześć osób, trzem spośród nich postawiono już zarzuty.

Jak ustalili policjanci, grupa rozpoczęła swoją działalność w tym roku. Sprawcy zarejestrowali w Warszawie firmę, która miała zajmować się usługami informatycznymi. W rzeczywistości skupiali się jednak na działalności przestępczej i modyfikowaniu metod prowadzenia przestępczego procederu. Grupa, po opracowaniu specjalnego skryptu i założeniu dużej liczby profili na portalu społecznościowym, rozsyłała do zarejestrowanych użytkowników spam. Przesyłane wiadomości zawierały linki do stron internetowych oferujących różne "usługi".

Sprawcy żerowali często na uczuciach użytkowników serwisu - nieświadomy oszustwa internauta, klikając w przesłany mu link, mógł rzekomo sprawdzić np. czy jest chory na świńską grypę, kto zostawił dla niego specjalny prezent, czy - w ekstremalnych przypadkach - zobaczyć zdjęcia nagiej żony w internecie. Aby otrzymać takie informacje, musiał jednak wysłać SMS-a pod wskazany na stronie numer (oczywiście, nie było na niej czytelnej informacji, jaki jest koszt wiadomości). W rzeczywistości każdy wysłany SMS kosztował ok. 30 złotych.

>> Czytaj także: Operatorzy jednoczą się przeciw "SMS-owym hienom"

Policjanci ustalili, że na różne numery podawane na oszukańczych stronach wysłanych zostało łącznie około 40 tys. SMS-ów. O tym, że sprawcy działali z zamiarem wyłudzenia pieniędzy, świadczy choćby to, że w wielu przypadkach pokrzywdzony po wysłaniu SMS-a otrzymywał informację zwrotną, że usługa jest chwilowo nieczynna. Opłata jednak była pobierana.

Ilość przesyłanego przez członków grupy spamu była tak duża, że powodowała także znaczne zakłócenia w normalnym funkcjonowaniu serwisu. Niechciane wiadomości zajmowały niejednokrotnie całą przestrzeń dyskową, przydzieloną danemu użytkownikowi, co w konsekwencji uniemożliwiało mu korzystanie z usług oferowanych przez portal. Administrator powiadomił o zauważonym procederze dolnośląskich policjantów i zmodyfikował filtry antyspamowe portalu.

Sprawcy zareagowali na zabiegi administratora, zmieniając metodę swojego działania. Zaczęli m.in. rozsyłać korespondencję poprzez nowo zakładane konta należące do użytkowników zagranicznych. Chcąc zatrzeć ślady swojej działalności i płynących z niej dochodów, grupa transferowała środki pieniężne pomiędzy innymi, wcześniej założonymi rachunkami oraz inwestowała w lokaty terminowe.

>> Czytaj także: Premium SMS-y: Policja umywa ręce, UKE stara się rozwiązać problem

Zajmujący się tą sprawą policjanci z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej szacują, że oszuści wyłudzili co najmniej 2 mln złotych. Zatrzymano już 6 osób podejrzewanych o udział w grupie (5 mężczyzn i kobietę w wieku 24-39 lat). Wszyscy są mieszkańcami województwa mazowieckiego. Do zatrzymań doszło 15 września br. w okolicach Warszawy. Policjanci z komendy wojewódzkiej we Wrocławiu, wspierani przez funkcjonariuszy z Warszawy, w godzinach rannych weszli jednocześnie do mieszkań wszystkich podejrzanych. Zatrzymani zostali przewiezieni do Wrocławia, gdzie trafili do policyjnego aresztu. Następnego dnia zostali doprowadzeni do prokuratury na przesłuchanie.

Zgromadzony materiał dał podstawy do przedstawienia zarzutów trzem zatrzymanym, w tym głównemu organizatorowi przestępczego procederu. Zarzuca się im wyłudzenie pieniędzy, oszustwo komputerowe i zakłócenie pracy sieci. Dodatkowo główny organizator, który został tymczasowo aresztowany, usłyszał zarzut prania brudnych pieniędzy. Za przestępstwa, których się dopuścili, sprawcom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Filmweb wychodzi z fazy beta

Źródło: Policja.plOstatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag wyłudzeniatag spamtag Premium SMStag policjatag oszustwatag nk.pltag NK