"Zarządzanie w stylu Warrena Buffetta" z wiedzą podstawową, choć wartą powtarzania

18-05-2011, 23:49

Proces zarządzania zwykle kojarzy się wielkimi korporacjami i instytucjami. Często menedżerowie zapominają jednak, że w pierwszej kolejności każdy z nich musi wypracować kontrolę nad samym sobą.

Książek dotyczących metod inwestycyjnych Warrena Buffeta powstało już bardzo wiele, jednak często zbyt dużo uwagi poświęca się poszukiwaniu cudownego algorytmu, który doprowadził go do bogactwa, pomijając umiejętności, nad których zdobyciem pracował całe lata.

>>Czytaj także: Bill Gates był wielkim zwolennikiem zakupu Skype'a

Książka o chwytliwym tytule "Zarządzanie w stylu Warrena Buffetta" autorstwa Mary Buffet i Davida Clarka stara się rzucić nieco inne światło na postać "wyroczni z Omaha". Choć w przypadku wspomnianego miliardera posiadłości i różnego rodzaju korporacje są pierwszym, co dostrzega zwykły obserwator, mało kto chce widzieć, że jest to efekt trudnej i żmudnej pracy nad samym sobą.

Sonda
Warren Buffett to postać warta naśladowania?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

W jednym z wywiadów 80-letni już inwestor powiedział niedawno, że wciąż musi się jeszcze wiele nauczyć. Podobny wydźwięk książki zdaje się narzucać podtytuł brzmiący "Techniki zarządzania własnym życiem", choć jest tak jedynie częściowo.

Autorzy dość powierzchownie "prześlizgują się" przez tematy związane z motywowaniem pracowników, delegowaniem obowiązków oraz wyszukiwaniem odpowiedniego pracodawcy. Cytaty na początku każdego rozdziału są punktem wyjścia do luźnych przemyśleń oraz anegdot związanych z życiem Buffetta.

120-stronicowa lektura przeznaczona jest raczej dla osób szukających inspiracji czy wzorców, niż konkretnych informacji związanych z zarządzaniem korporacjami. Wcale nie musi to jednak oznaczać, że szefowie działających już firm nie mają po co do tej książki zaglądać. Wręcz przeciwnie, często zapominamy właśnie o podstawowych zasadach związanych z zarządzaniem, których nieznajomość może być prawdziwą kulą u nogi przedsiębiorcy.

"Zarządzanie w stylu Warrena Buffetta" może okazać się pomocne również dla samych pracowników, którzy dzięki książce powinni nabrać nieco więcej wiary w siebie, wszak to często oni lepiej znają się na zadaniach, które powierza im pracodawca.

Całość czyta się bardzo przyjemnie i choć ze względu na małą objętość książki porcja informacji związanych z zarządzaniem jest stosunkowo niewielka, może to być dobry punkt wyjścia do dalszego zgłębiania tematu.

 

Zarządzanie w stylu Warrena Buffetta Tytuł: Zarządzanie w stylu Warrena Buffetta. Sprawdzone narzędzia sukcesu w życiu osobistym i biznesie (Warren Buffett's Management Secrets: Proven Tools for Personal and Business Success)
Tłumaczenie: Magda Witkowska
ISBN: 978-83-246-2966-4
Format: A5
Ilość stron: 120
Wydawnictwo: Helion


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy