Zarządzanie mobilną flotą receptą na BYOD

28-04-2017, 11:14

Według Gartnera aż 50 proc. pracowników używa prywatnych smartfonów i tabletów do pracy zawodowej, obniżając tym samym bezpieczeństwo firmowych danych.

Smartfon stał się nieodłącznym towarzyszem życia, z którego korzystamy niemal wszędzie i o każdej porze. Niestety, używanie telefonów zarówno do rozrywki, jak i wysyłania firmowych e-maili staje się często przyczyną poważnych problemów. Zjawisko BYOD (Bring Your Own Device), które polega na wykorzystywaniu prywatnych smartfonów i tabletów do celów służbowych, występuje od kilku lat, zmieniając dotychczasowy wymiar pracy.

Współdzielenie plików i zdalna praca w grupach stały się obecnie standardem. Jak wynika z badań Instytutu Gallupa, 37 procent pracowników w Stanach Zjednoczonych przynajmniej 2 dni w miesiącu pracuje w domu. W najbliższych latach ten odsetek będzie sukcesywnie rosnąć. Przebywanie w pracy nabiera nowego znaczenia, ewoluując z dotychczasowego, tradycyjnego modelu biurka ze stojącym na nim komputerem do pojęcia nowoczesnego, w którym pracownik decyduje, z jakiego miejsca będzie realizować zawodowe zobowiązania. Jego zadowolenie przekłada się na większą efektywność.

- Działy IT stoją przed poważnym wyzwaniem. Muszą wspierać użytkowników pracujących na bardzo różnych urządzeniach, co wymaga obsługi zróżnicowanych platform oraz systemów operacyjnych i sprecyzowania polityki bezpieczeństwa. Jednocześnie to nowe możliwości dla firm, które dzięki nowemu modelowi mogą podnieść wydajność zespołu - mówi Konrad Nieboj, specjalista od rozwiązań chmurowych Microsoft z firmy Senetic.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez OVUM, aż 79 proc. pracowników uważa, że zdalny dostęp do aplikacji biznesowych poza godzinami pracy ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia produktywności. Pracownicy mobilni wymagają dostępu do zasobów i danych firmowych z każdego miejsca, na dowolnym urządzeniu. Jak pogodzić mobilność i bezpieczeństwo firmowych danych? - Można to osiągnąć wykorzystując m.in oprogramowanie Microsoft Intune przeznaczone do zarządzania mobilnymi aplikacjami, smartfonami, tabletami i stacjami roboczymi z chmury. Dla pracowników Intune to przede wszystkim swoboda działania, dla organizacji – pewność, że wszystkie informacje są skutecznie chronione – tłumaczy specjalista z Senetic.

Przydatnym rozwiązaniem jest oprogramowanie do zarządzania urządzeniami mobilnymi w Office 365. System MDM (Mobile Device Management) realizuje szereg funkcji, w tym sporządzenie reguł dostępu dla urządzeń mobilnych, ich blokowanie, kwarantannę i czyszczenie. Jeśli użytkownik zgubi laptopa lub smartfona, nie musi obawiać się, że poufne dane dostaną się w ręce niepowołanej osoby. Wszystkie informacje przechowywane na utraconym terminalu zostaną zdalnie usunięte przez administratora.

- BYOD jest trendem rozpowszechnionym za oceanem i w Europie Zachodniej. W Polsce nie jest jeszcze aż tak popularny, ale to się powoli zmienia, dlatego warto pomyśleć o polityce bezpieczeństwa uwzględniającej BYOD. Użytkownicy Office 365 mają ułatwione zadanie, bo wraz z usługą otrzymują szereg narzędzi ułatwiających zarządzanie mobilną flotą – podsumowuje Konrad Nieboj z Senetic.


Źródło: Senetic


Tematy pokrewne:  

tag Senetictag mobilna flotatag BYOD
To warto przeczytaćfot. Polyfot. KasperskyRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: