Zapisy z czarnych skrzynek samolotu prezydenta Kaczyńskiego już w internecie

01-06-2010, 15:37

Rząd RP udostępnił dziś na stronach MSWiA zapisy z czarnych skrzynek prezydenckiego samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem. Strony MSWiA były przez pewien czas po opublikowaniu niedostępne.

Udostępniony dokument w formacie PDF ma 41 stron i 1,68 MB. Jest to transkrypcja w języku rosyjskim i polskim, pochodząca z rejestratora dźwięku MARS-BM, a dotycząca rozmów załogi samolotu Tu-154M (Tupolew) z prezydentem Kaczyńskim na pokładzie, który uległ katastrofie 10 kwietnia 2010 r. w czasie podejścia do lądowania na lotnisku Smoleńsk "Północny". Dokument został przekazany polskiej stronie w dniu 31 marca br.

Zapisy czarnych skrzynek rozpoczynają się o godzinie 8:02 (10:02 czasu moskiewskiego), a kończą o godzinie 8:41:05 (10:41:05), kiedy doszło do tragedii.

Jak wynika z udostępnionego dokumentu, wiele dźwięków i słów nie zostało odszyfrowanych i zostało opisanych jako "niezrozumiałe". Załoga od początku wiedziała o bardzo trudnych warunkach do lądowania.

Strony MSWiA, na których udostępniono transkrypcje, były w chwili pisania tego tekstu niedostępne. Przyczyną mogło być przeciążenie serwerów przez zbyt wielu odwiedzających je internautów, próbujących pobrać wspomniane dokumenty. Zapisy z kabiny pilotów z ostatnich kilkudziesięciu minut przed katastrofą samolotu prezydenta Kaczyńskiego można też pobrać ze strony Dziennika Internautów (poniżej).

Zapisy z czarnych skrzynek z katastrofy prezydenckiego tupolewa (PDF, 1,68 MB)

Przy okazji warto pamiętać i ostrzec mniej świadomych użytkowników internetu w swoim otoczeniu, że tego typu sytuacje są niezwykle chętnie wykorzystywane przez internetowych przestępców i wyłudzaczy. Można być niemal pewnym, że w sieci wkrótce pojawią się podszywające się pod oryginalną transkrypcję zainfekowane pliki, a także oferty pobrania transkrypcji za drogiego SMS-a.


Źródło: MSWiA
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy