Zapamiętaj raz na zawsze: Facebook to nie kameleon, nie zmienia kolorów

21-12-2012, 09:02

Nie pokaże też, kto zagląda na nasz profil. Obrazki informujące o takiej możliwości to oszustwo.

Krążą pogłoski, że Mark Zuckerberg jest daltonistą, a niebieski to jeden z nielicznych kolorów postrzeganych przez niego prawidłowo - dlatego taką właśnie szatę ma Facebook i raczej nie doczekamy się możliwości jej zmiany. Na tablicach użytkowników znów pojawiają się jednak grafiki obiecujące taką i inne modyfikacje.

Grafika informująca o możliwości zmiany koloru Facebooka

Grafika informująca o możliwości zmiany koloru Facebooka, fot. di24.pl

Co ważne, za pomocą wtyczek do przeglądarek, takich jak np. Stylish, można w ograniczonym zakresie wpłynąć na wygląd serwisu (zmiany widzi tylko użytkownik). Oszuści wykorzystują fakt istnienia takich dodatków. Linki, które towarzyszą rozpowszechnianej przez nich grafice, prowadzą na platformę mikroblogową Tumblr. Kliknięcie skutkuje przekierowaniem na stronę, która oferuje instalację rozszerzenia do przeglądarki Google Chrome.

W tym przypadku mamy jednak do czynienia nie z cieszącym oko dodatkiem, tylko z narzędziem szpiegującym, które po zainstalowaniu się uzyskuje dostęp do wprowadzanych przez użytkownika danych (nie tylko na stronie Facebooka, ale też innych). Od tego momentu znajomi pechowego facebookowicza będą też zalewani spamem zachęcającym do zainstalowania podobnego „ulepszenia”. Istnieje też wtyczka pozwalająca rzekomo sprawdzić, kto odwiedza nasz profil (zob. zrzut ekranu poniżej).

Grafika informująca o możliwości sprawdzenia, kto zagląda na nasz profil

Grafika informująca o możliwości sprawdzenia, kto zagląda na nasz profil, fot. di24.pl

Przed zagrożeniem ostrzega m.in. The Next Web. Co ciekawe, przed zainstalowaniem się w przeglądarce wtyczka prosi o akceptację EULA (ang. End User License Agreement) i polityki prywatności. Jeżeli internauta nie zaznaczy odpowiedniego pola wyboru, rozszerzenie nie zostanie dodane. Zamiast tego - jak za dawnych czasów - użytkownik zostanie przekierowany na stronę z ankietami, których wypełnienie przynosi przestępcom zyski.

Jeżeli padłeś ofiarą tego oszustwa...

...natychmiast wyłącz felerną wtyczkę. Aby to zrobić, w pasku adresu Google Chrome wpisz „about:plugins”. W nowo otwartym oknie znajdź podejrzany dodatek i kliknij „Wyłącz”.

Na wszelki wypadek sprawdź także, czy nieświadomie nie zainstalowałeś na swoim facebookowym profilu jakiejś niechcianej aplikacji. W tym celu z rozwijanego menu, dostępnego w prawym górnym rogu strony, wybierz „Ustawienia konta”, następnie przejdź do zakładki „Aplikacje”. Kliknij krzyżyk przy aplikacji, którą chcesz usunąć, zaznacz pole „Usuń całą aktywność (...)” i potwierdź swój wybór przyciskiem „Usuń”.

Jeżeli tylko widzisz pokazane wyżej grafiki w swoim strumieniu aktualności, zgłoś je administracji serwisu jako spam:

Zgłaszanie spamu na Facebooku

Zobacz także, jak przez nieuwagę można stracić dostęp do swego fanpage'a na Facebooku.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy